Středa 02. prosince. Svátek má Blanka.

Víno je bezpečná investice. Prodáte dráž, než nakoupíte

Investice 07.05.2010 | 08:13 0 Komentářů

S víny je to jako s obrazy – pokud jim nerozumíte, je lepší do nich neinvestovat a dát si sklenku již zralého vína. Existují však odborníci, kteří mohou v této oblasti poradit.

Praha – Zlatko Míčka je jedním z předních expertů v České republice, který ví, jak funguje trh s víny. V následujícím rozhovoru o víně jako investici říká: V historii se nikdy nestalo, aby hodnota vína klesla pod nákupní cenu.
Jak lze investovat do vína? Existují nějaké organizované trhy?
Plně organizovaný trh jako takový neexistuje. Trhy v určitých zemích jsou v podstatě drženy obchodníky. Nejznámějším trh je v Bordeaux, kde spolu s obchodníky působí přímo majitelé château, dále jsou menší trhy v Itálii a Ve Španělsku. Do vína se většinou investuje tak, že se nakoupí od některého výrobce, třeba skrze obchodníka, a nabízí se k prodeji, když je „lahvově zralé“. Princip tkví v překonání doby, po kterou víno ještě není zralé. Tato doba se samozřejmě odvíjí od charakteru vína a kupující je ochoten zaplatit nejvyšší odpovídající cenu, která odpovídá již zralému vínu s možností okamžité konzumace. Vinař by však měl vysoké skladové náklady, kdyby měl po celou dobu víno uchovávat, a díky tomu právě vznikl ten mezi článek v podobě obchodníků.
Proč investovat zrovna do vína?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.