Sobota 15. srpna. Svátek má Hana.

Vincent J. Derudder: Poradenství placené klientem je iluze

Finanční poradenství placené pouze klientem je nemožné, uvádí Vincent J. Derudder, chairman FECIF, evropské asociace finančního poradenství.

Finanční trh v Evropské unii představuje 500 tisíc finančních zprostředkovatelů a 100 milionů spotřebitelů. Z finančních zprostředkovatelů je 31 % výhradních agentů, 46 % zprostředkovatelů zastupujících více finančních institucí, 15 % brokerů a jen 8 % poradců/"plánovačů".

Čistě placené poradenství se v Evropě téměř nevyskytuje. Nejvyšší podíl má ve Velké Británii, kde dosahuje 8% podílu. Kupříkladu v Nizozemí je podíl jen 3 % a v Německu, Belgii či Španělsku čítá 2 % na celkovém poradenství.

Finanční zprostředkování v České republice dosahuje přibližně 20% podílu na finančním trhu. Větší podíl má v Německu (35 %), zemích Beneluxu (50 %), Velké Británii a Skandinávii (60 %). Nižší je např. ve Francii a Řecku (méně než 10 %). Lidé přitom ve finančních otázkách věří více finančním zprostředkovatelům (37 %) než velkým finanním institucím (30 %) a dokonce i než rodinným příslušníkům a přátelům (20 %).

Vincent J. Derudder navíc připomněl náklady regulace. Ty zvyšují náklady na IT přibližně o 70 % a náklady na lidskou práci o 40 %. Příliš mnoho inormací přitom informace ubíjí. "Nemám rád byrokracii," říká Vincent J. Derudder a dodává: "Nejlepší ochranou zákazníka je konkurence."

Zpráva z konference "Aktuální podněty Evropské komise k legislativě v oblasti finančních služeb v Evropě"

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.