Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

Velký pražský developer míří do úpadku, dluží 785 milionů

Investice 15.01.2015 | 18:48 0 Komentářů

Developerská firma CP Praha na sebe podala insolvenční návrh. Nezvládá splácet úvěr od UniCredit Bank, kterým financovala projekt Central Park na Žižkově.

Velký pražský developer míří do úpadku, dluží 785 milionů

Praha – Developerské firmě CP Praha, která je autorem jednoho z největších projektů rezidenčního bydlení v hlavním městě s názvem Central Park, hrozí úpadek.

Firma na sebe ve čtvrtek k Městskému soudu v Praze podala návrh na insolvenci a žádá v něm o schválení reorganizace. Soud insolvenční řízení zahájil a vyzval případné další věřitele, aby se do něj přihlásili, zjistil online deník Aktuálně.cz v insolvenčním rejstříku.

Firma podala návrh na insolvenci kvůli úvěru od UniCredit Bank, kterým projekt na pražském Žižkově financovala. Bance, od níž si v roce 2006 půjčila celkem zhruba 3,2 miliardy korun, dluží přes 785 milionů.

Firma žádala banku o posunutí splatnosti, ta ji však nevyšla vstříc. „Vzhledem k odpovědi UniCredit Bank z 22. prosince 2014, že k prodloužení splatnosti úvěru nedojde, ocitnul se dlužník bez dalšího ve stavu hrozícího úpadku, neboť k 31. prosinci 2014 nebude schopen řádně a včas splnit podstatnou část svých peněžitých závazků,“ stojí v insolvenčním návrhu.

UCB souhlasí s reorganizací

Reorganizace je zvláštní způsob řešení úpadku stanovený insolvenčním zákonem. „Cílem reorganizace není likvidace dlužníka, ale zachování provozu jeho podniku, který je pro věřitele výhodnější než zpeněžení jeho majetku. Věřitelé však musí dlužníkovi část dluhu prominout nebo odložit splatnost svých pohledávek,“ vysvětluje advokát Bystrík Bugan, který se zabývá insolvenčními řízeními

CP Praha spolu s insolvenčním návrhem předložil reorganizační plán, který UniCredit Bank jako jeho největší věřitel schválil. „Dlužník v reorganizačním plánu navrhuje omezení svých dispozičních oprávnění nakládat s majetkem,“ dodává Bugan.

Do situace blízko úpadku se firma podle svých slov dostala kvůli padajícím cenám nemovitostí od roku 2009 a také kvůli špatným rozhodnutím dřívějšího vedení.

Rezidenční komplex Central Park tvoří celkem deset věžových a dále několik terasových domů mezi ulicemi Pitterova, Malešická a Ke Kapslovně v městské části Praha 3 – Žižkov. Obsahuje 547 bytových jednotek a množství nebytových prostor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.