Sobota 16. ledna. Svátek má Ctirad.

Velká rotace aneb investoři stále hledají nejvýhodnější investici roku 2013

Investice 28.02.2013 | 11:27 0 Komentářů

Evropa bude letos pokračovat ve své přísné dietě. Nejvíc si ze svého talíře budou muset odepřít Řekové, Portugalci a Španělé. Rázná omezení se nevyhnou ani Britům a Francouzům. Eurozóna totiž potřebuje uspořit 1,1 % celkového HDP. Obavy z nejrozsáhlejších úspor v oblasti výdajů za poslední dvě desetiletí nemají jen politici, ale i investoři. (Komentář ČSOB)

Situace začíná být napjatá. Nikoli z důvodu šíření recese či krize. Trhy začínají být v napětí s tím, jak portfolio manažeři, analytici i stratégové horečně přemýšlejí, co bude tím nejvýnosnějším aktivem v roce 2013,“ říká Aleš Prandstetter, investiční stratég společnosti ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost. A dodává: „Spolu s nimi přemýšlejí i drobní investoři, občané, prostě každý, kdo má jen trochu úspor a snaží se čelit neradostné realitě v podobě takřka nulových úroků na vkladech.“

Navzdory poměrně klidné situaci na dluhopisových trzích a rostoucím cenám akcií v posledních týdnech se mnoho institucionálních i soukromých investorů i nadále zdráhá přijímat riziko. „To vyústilo ve značný rozdíl mezi oceněním akcií a rizikovějších aktiv proti pevně úročeným instrumentům. Tato averze k riziku samozřejmě není zcela nepodložená. Investiční rizika jsou v současnosti vyšší než normálně, zejména kvůli nejistotě ohledně rozpočtové politiky USA, možnosti nové krize eura, růstu nezaměstnanosti a vyšších cen ropy,“ vysvětluje Aleš Prandstetter.

Řadě investorů se v tuto chvíli zdá, že akcie rostou již podezřele dlouhou dobu. V poslední fázi je to sice jen několik týdnů, přesto u mnohých vzniká pocit, že situace není zas tak růžová, jak by růst napovídal. „Na druhou stranu záporné výnosy dluhopisových fondů od začátku roku nenechávají nikoho na pochybách, že se cosi začíná dít. A přestože se dít teprve začíná, již existuje termín „Velká rotace“, který tento celý proces popisuje,“ objasňuje současný stav na trhu Aleš Prandstetter.  

V čem by „Velká rotace“ spočívala? Obecně ve výměně dluhopisů za jiné druhy aktiv. Nejčastěji se jedná o akcie, ale poptávka by mohla stoupnout i po nemovitostech. „Investoři totiž přece jen nakonec uvěří v to, že držet aktiva s takřka nulovým výnosem není dobré ani jako obranná varianta proti ztrátám. Ke konci letošního roku by se totiž mohlo již častěji než nyní objevovat v novinách slovo inflace,“ doplňuje Aleš Prandstetter. V České republice ale tento jev ještě nějakou dobu nečekáme.  

Nemyslíme si, že akciím vydrží po celý letošní rok tak nízká kolísavost, jaké dosahovaly v lednu. Trhy budou více rozkývané, zvláště pokud Velká rotace nabere na síle. Ale i když akcie tak nějak dlouho rostou, neměly by letos být v poli poražených,“ uzavírá Aleš Prandstetter.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.