Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Ve Skandinávii hrozí hypoteční bublina po vzoru Irska

Investice 16.02.2012 | 16:15 0 Komentářů

Zadlužení domácností roste neúměrnou měrou hlavně v Dánsku a Norsku

Kodaň, Oslo – Scénář je velmi dobře znám. Během stavebního boomu poskytují hypoteční banky za výhodných úvěrových podmínek půjčky na koupi bytů a domů, jejich vlastníci ale nejsou po čase schopni své dluhy splácet. Po původním strmém nárůstu ceny nemovitostí prudce padají, trh s realitami kolabuje a vrhá ekonomiku do recese.
Hypoteční bublina made in USA stála na počátku celosvětové finanční krize z let 2008-2009 a stejný spouštěč měl i hospodářský propad, který předloni zažilo Irsko. Teď se může celá situace opakovat ve Skandinávii.
Upozorňuje na to i zpráva Evropské komise (EK), jež mezi dvanáct států ohrožených důsledky nerovnoměrného hospodářského vývoje překvapivě zařadila také Dánsko, Švédsko a Finsko.
Společně s Norskem mají jinak vzorní skandinávští členové Unie jedno společné. Soukromý dluh, a zejména pak zadlužení domácností v nich začíná dosahovat nebezpečné úrovně, ceny nemovitostí rostou neúměrným tempem a realitnímu trhu hrozí krach s mnohamiliardovými ztrátami, který může tamní slušně rostoucí ekonomiky poslat ke dnu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.