Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Varování před novým trikem ohrožujícím uživatele internetového bankovnictví

Banky Luboš Svačina 20.03.2008 | 16:58 0 Komentářů

Česká spořitelna varuje před novou technikou podvodného získání přístupových dat klientů využívající služeb internetového bankovnictví. Pharming.

Bezpečnostní monitoring České spořitelny odhalil nový typ viru – trojského koně, který se snaží z počítačů klientů nejen České spořitelny, ale i konkurečních bank, získat přihlašovací údaje do internetového bankovnictví.

Pharming či distribuce virů a trojských koní jsou vedle phishingu další podvodné techniky. Mají společné to, že se snaží obejít bezpečnostní technologie a bez vědomí uživatele se instalovat do počítače, například při brouzdání po internetu. Vše se aktivuje ve chvíli, kdy se uživatel hlásí na stránky internetového bankovnictví. Uživatel se tak dostane nikoli na skutečné stránky, ale na předem připravenou kopii, jejímž účelem je opět vylákání citlivých údajů a jejich zneužití.

Česká spořitelna upozorňuje, že napadený počítač se může chovat nestandardně a může požadovat po klientech údaje, které běžně k přihlášení nepotřebují. V tomto případě se odhlaste z aplikace a kontaktujte klientské centrum své banky.
 
K ochraně svých počítačů mohou uživatelé internetového bankovnictví využít napřklad těchto antivirových programů AVG  a Avast!, které poskytují softwarové společnosti pro domácí využítí zdarma.

Zdroj: Tisková zpráva České spořitelny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.