Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

V sardinkách od Hamé je zvýšené množství kadmia, varuje úřad

Investice 13.02.2015 | 18:40 0 Komentářů

Veterinární správa nechala stáhnout z prodeje konzervy sardinek ve vlastní šťávě. Prodány už byly tisíce kusů. Při konzumaci nehrozí akutní otrava.

V sardinkách od Hamé je zvýšené množství kadmia, varuje úřad

Praha – Státní veterinární správa (SVS) varovala před dvěma druhy sardinek ve vlastní šťávě od společnosti Hamé. Z prodeje již dříve stažené konzervy obsahovaly totiž zvýšené množství kadmia. Část zboží se před stažením prodala a lidé jej mohou ještě mít doma. Při konzumaci ryb nehrozí akutní otrava, dlouhodobá konzumace může poškodit ledviny či kosti. Lidé mohou konzervy vrátit v místě, kde je koupili.

„Přestože se zmíněný výrobek již v tržní síti nenachází, zákazníci si jej mohli zakoupit ještě před stažením,“ uvedl mluvčí veterinární správy Petr Pejchal. „Vzhledem k dlouhé době minimální trvanlivosti se výrobek může nacházet v zásobách konečných spotřebitelů,“ dodal.

Při dlouhodobé konzumaci, kdy se postupně do těla dostává malé množství látky, může dojít k chronické otravě a v jejím důsledku k poškození ledvin či kostí.

Mluvčí upřesnil, že se jedná o dva výrobky: sardinky ve vlastní šťávě Hamé Ocean, šarže LSSNJ 294Q1/TH NO. 2036 s datem minimální trvanlivosti 29. dubna 2017. Distribuováno bylo 5264 kusů, staženo 2368 kusů. Druhým stahovaným produktem jsou sardinky ve vlastní šťávě Dle Gusta, šarže LSSNJ 244Q1/TH NO. 2036, datum minimální trvanlivosti 24. dubna 2017. Do distribuce šlo 54 908 kusů, staženo bylo 13 758 kusů.

První výrobek byl podle Pejchala distribuován do řetězce Tesco a dalších menších maloobchodů. Druhý do 25 maloobchodních prodejen po celé republice. Veterináři doporučují, aby spotřebitelé, kteří konzervy koupili, vrátili výrobky v místě nákupu.

„Jde o importní zboží a případ z loňského roku. Šlo o  mírné překročení norem a my jsme po tomto zjištění  stáhli všechny dané produkty z trhu. Výrobky jsme následně úspěšně reklamovali u jejich dodavatele z Thajska,“ uvedl PR manager firmy Hamé Petr Kopáček. Podle něj je u sardinek z Thajska legislativou povolený limit kadmia pětkrát přísnější než například u sardinek z Peru nebo z Maroka, ačkoliv se také objevují v evropské obchodní síti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.