Úterý 18. února. Svátek má Gizela.

V Řecku eskaluje odpor proti úsporným opatřením. V zapálené bance uhořeli tři lidé

Protesty proti vládním úsporám v Řecku sílí. Dav v centru Atén zapálil budovu banky. Hasiči v plamenech našli tři mrtvé.

Odborové svazy v Řecku vyhlásily 48 hodinovou stávku proti úsporným opatřením, kterými podmínila eurozóna a MMF poskytnutí půjčky v objemu 110 miliard eur. K protestům rozpoutaným odbory se přidal soukromý sektor i novináři. Dopravci odmítli vyjet, vyplout a vyletět.

Během dnešního dne proti vládním škrtům demonstrovalo v centru Atén asi 25 tisíc lidí, v Soluni okolo 20 tisíc. Demonstranti odpoledne během střetů s policií zapálili budovu banky, kde uhořeli tři lidé.

Zatímco unie, včetně Německa, zatím nikterak nereaguje na aktuální řecké bouře, kritické hlasy přicházejí ze Spojených států," uvedl server iHNed.cz s odkazem na americký Financial Times."V USA se na základě dění proslýchá, že Řekové zkrátka odmítnou záchranný plán," uvedl redaktor FT Chris Lowe."Jestliže Řekové reagují s takovou zlobou, máme důvod se obávat, že podobně bude reagovat také Portugalci, Španělé nebo Italové, až jejich vlády nařídí podobná úsporná opatření," dodal.

Zdroj: iDnes.cz , iHNed.cz  

Tweet 20

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.