Pátek 19. července. Svátek má Čeněk.

V kvalitě finančních poradců na Českém trhu jsou velké rozdíly

V období od dubna do června 2011 proběhl v České republice dosud nejrozsáhlejší nezávislý test finančních poradců. Jeho výsledky ukázaly, že mezi finančními poradci jsou v kvalitě služeb výrazné rozdíly. (Tisková zpráva Broker Consulting)

Broker Consulting vyhlášen vítězem testu finančních poradců s názvem Vysvědčení pro finanční poradce

Test porovnával největší poradenské společnosti. Ve čtyřech českých městech ho prováděli testeři z řad vysokoškolsky vzdělaných lidí a hodnotila odborná porota. Testovanými firmami byly: AWD ČR, Broker Consultnig, Fincentrum, OVB Allfinanz, Partners For Life Planning, SMS finanční poradenství a vybrané banky. V hodnocení laiků i odborníků uspěl nejlépe Broker Consulting.

Na realizaci testu se podílely internetové servery měsec.cz, Poradci-sobě.cz a časopis Finanční poradce. Podle informací serveru Měšec.cz se během testu uskutečnilo více než 60 schůzek s 27 poradci ve čtyřech českých městech – Praze, Plzni, Liberci a Brně. Laičtí testeři hodnotili vstřícnost poradců, úroveň schůzek, srozumitelnosti jednání a nabídky. Odborníci pak bodovali řešení finančního plánu, který poradci testerům nabídli. V odborné porotě zasedli zástupci médií iDNES.cz, Mesec.cz, Poradci-sobe.cz, E-konzultant.cz a odborník ze společnosti KFP.

„Test prováděli testeři ve věku nad 30 let, kteří řešili reálné finanční potřeby svých rodin. Ti přišli na schůzky s nějakým konkrétním požadavkem a snažili se získat finanční plán, který by jejich požadavek splnil a pomohl jejich financím,“ přibližuje na serveru Měšec.cz Martin Viktora, který test inicioval.

Hodnocení laické i odborné poroty se v převážné většině shodují. Firmy od obou dostaly známky celé klasifikační škály. Nejlépe si vedla společnost Broker Consulting, která v celkovém hodnocení získala od laiků (testerů) známku 1 a od odborné poroty 1-. Hodnocení mělo stejnou formu, na kterou jsou zvyklí žáci ve škole.

„Nejlepší dojem udělali na klienty poradci z Broker Consulting. V celkovém hodnocení obstáli na výbornou a odnesli si tak nejlepší vysvědčení. Na druhém a třetím místě skončily společnosti Partners a AWD, které dostaly chvalitebné hodnocení. Trojku dali hodnotitelé společnostem Fincentrum a SMS. Podprůměrný výkon pak podle laické veřejnosti podala OVB, přitom
jde o jednu z největších poradenských společností v Česku. Její poradci si z testu odnesli vysvědčení s celkovou známkou tři minus. Obdobnou známku dostali také poradci bank.“ uvedl server iDNES.

Server Měšec.cz shrnul výsledky testu takto: „Test prokázal, že kvalita finančních poradců je značně kolísavá, ale existují značky, na které je možné se s velkou pravděpodobností spolehnout, protože mají nastavený standardizovaný a klientsky orientovaný způsob práce svých poradců.“

K vítězství v testu se vyjádřil i Petr Hrubý, generální ředitel společnosti Broker Consulting: „Pozitivní hodnocení našich konzultantů je výsledkem jejich intenzivní práce. V posledních letech jsme výrazně inovovali náš vzdělávací systém a zcela zásadní vliv mají také investice do aplikace OK Finanční plán, kterou používají všichni naši poradci. Finanční plán přispěl k výrazné standardizaci našich služeb napříč všemi regiony.“

„Pozitivním jevem celého rozsáhlého testu je dobrý výsledek nejenom Broker Consulting, ale také minimálně dalších dvou firem, které získaly hodnocení „2“. Ukazuje se, že celý trh zkvalitňuje služby pro klienty, které v hodnocení laiků i odborné poroty překonávají služby bank. Před čtyřmi, pěti lety dopadaly mystery testy pro finanční poradce celkově hůře, než současný test. V současné době navíc v Broker Consulting zavádíme kvalitativní bonusy pro naše konzultanty a manažery. Naši klienti tuto změnu oceňují,“ doplnil Jan Lener, ředitel pro komunikaci a PR v Broker Consulting.

Přiložené tabulky: Výsledky testu.

Vysvědčení pro finanční poradce – laická veřejnost

Společnost

Plzeň

Liberec

Praha

Brno

Známka

Pořadí

Broker Consulting

1,5

1

1

1

1

1.

Partners

1

1

3

3

2

2.

AWD

2,5

2

3,5

3

2,5

3.

Fincentrum

3,5

1,5

3,5

3

3

4.-5.

SMS

3,5

4

3

1

3

4.-5.

OVB

4

4

3

2,5

3,5

6.-7.

banky

3,5

3

4

 

3,5

6.-7.

*test bankovních poradců se v Brně neuskutečnil

Vysvědčení pro finanční poradce – odborníci

Společnost

Zjištění dat

Dojem

Finanční plán

Celková známka

Pořadí

Broker Consulting

1,5

1

1,5

1,5

1.

Partners

2,5

2

2

2

2.-3.

AWD

2

2,5

2

2

2-.3.

Fincentrum

3

3

3

3

4.-5.

SMS

3

3

3

3

4.-5.

OVB

3,5

3,5

4

4

6.-7.

banky

4

3,5

3,5

4

6.-7.

3 komentáře: “V kvalitě finančních poradců na Českém trhu jsou velké rozdíly”

 1. Danie napsal:

  By mě zajímalo, jak by to vypadalo, kdyby tento průzkum udělali letos, podle mě by bylo pořadí trošku jiné 😉

  • Lukáš Štork se změnil napsal:

   Štork by to Broker Consultingu vyhrál zase!

   • napsal:

    Dnes jsem zaslechl na jednom školení, že „prý“ Broker Consulting za Lukáše Štorka tuto pokutu zaplatila, nevíte, co je na tom pravdy ? Je to neověřená informace, která občas zazní na různých školením či seminářích, ví o tom někdo něco bližšího ? Uniká mi logika tohoto případného kroku…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.