Pátek 18. června. Svátek má Milan.

V internetu se našla bezpečnostní chyba, raději měňte hesla

Investice 09.04.2014 | 21:40 0 Komentářů

Jde údajně o jedno z nejzávažnějších bezpečnostních ohrožení v historii internetu, protože vystavilo potenciálním útokům dvě třetiny sítě.

V internetu se našla bezpečnostní chyba, raději měňte hesla

Londýn/Washington – Provozovatelé internetových serverů vyzývají kvůli zjištění závažné bezpečnostní chyby uživatele webu, aby změnili svá přístupová hesla do e-mailových schránek nebo při vstupu na svá bankovní konta, uvedl zpravodajský server BBC. Závada způsobila „únik obsahu paměti“ mezi servery a jejich klienty.

Problém se týká hojně využívané šifrovací knihovny OpenSSL, v níž byli potenciální zneuživatelé systému s to monitorovat chráněná data včetně soukromých hesel.

Chyba, která už dostala název The Heartbleed Bug (Chyba krvácení srdce), byla podle serveru BBC zjištěna počátkem týdne bezpečnostní složkou vyhledávače Google ve spolupráci s finskou firmou Codenomicon, ale podle agentury Reuters existuje už dva roky. Obratem začala být napravována aktualizací systému.

Podle agentury Reuters bezpečnostní experti na druhou stranu varují, že jen málo běžných uživatelů internetu se může skutečně chránit, dokud příslušnou revizi systému neprovedou sami poskytovatelé webových služeb.

Zasažen je software hostitelských serverů webových stránek. Jde tedy o programy, které nejsou využívány v běžných osobních počítačích nebo v inteligentních mobilních telefonech a tabletech. Takže i když chyba odhaluje případným hackerům hesla a další údaje zadané na těchto zařízeních, nápravu musejí zjednat sami provozovatelé internetových stránek.

Jde o jedno z nejzávažnějších bezpečnostních ohrožení v historii internetu, protože vystavilo potenciálním útokům dvě třetiny sítě. Mnozí odborníci zabývající se bezpečností na internetu jsou podle BBC situací šokovaní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.