Sobota 06. března. Svátek má Miroslav.

V Evropské unii nejméně odpadků vytvoří Češi

Investice 19.03.2010 | 13:16 0 Komentářů

V recyklaci ale zaostáváme, horší jsou jen Rumuni a Bulhaři

Brusel – Češi jsou opět v nějakém ohledu nejlepší z Evropské unie. Trochu překvapivý údaj dnes zveřejnil Eurostat. Vyplývá z něj, že průměrný Čech za rok vyprodukuje jen 306 kilogramů odpadků, což je nejméně ze všech zemí EU. Na opačném konci žebříčku jsou Dánové s více než 800 kilogramy na osobu.
Společně s Čechy jsou dalšími relativně malými producenty odpadků Poláci a Slováci. Tyto země si však výrazně lépe vedou ohledně recyklace a kompostování odpadků. Konkrétně v Polsku se tímto způsobem zbavují 13 procent odpadků, na Slovensku osmi, zatímco v Česku jen čtyř. Horší už jsou jen na Maltě, v Rumunsku a Bulharsku. 
U nás se skládkuje, na západě recykluje
Právě v postsocialistických zemích se drtivá většina odpadků likviduje na skládkách. V Bulharsku je to 100 procent, v Rumunsku 99, u nás 83 procent. Naopak v Německu a Rakousku se na skládky ukládá jen pouhé jedno procento komunálního odpadu, drtivá většina se recykluje a kompostuje.
V celé Evropské unii v průměru končí na skládkách jen 40 procent odpadu, 20 procent je spáleno, 23 procent recyklováno a 17 procent kompostováno. Dostupné statistiky pocházejí z roku 2008, ve srovnání s rokem 2007 přitom komunálního odpadu v přepočtu na osobu v EU nepatrně ubylo, konkrétně o jeden kilogram. Češi naopak vyprodukovali v průměru na osobu o 12 kilogramů více odpadu než v roce 2007. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.