Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Ústavní soud proti EU. Česko ať dorovná slovenské penze

Investice 14.02.2012 | 14:25 0 Komentářů

Ústavní soudci rozhodli o česko-slovenských důchodech

Brno – Ústavní soudci se v případě doplácení nižších slovenských důchodů lidem žijícím v Česku v úterý téměř jednomyslně poprvé v historii postavili proti verdiktu soudu Evropské unie.
Soudci posuzovali případ bývalého strojvůdce Karla Holubce. Rozhodli v jeho prospěch a nařídili nové projednání případu. Podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) ale z nálezu Ústavního soudu neplyne, že by Česko muselo Holubcovi jeho současný důchod navýšit.
Soudní dvůr Evropské unie loni označil praxi dorovnání nižších slovenských důchodů lidem, kteří sice pracovali v době trvání společného státu v podnicích se sídlem na Slovensku, ale jinak žijí v Česku, za diskriminační.
Česko pak na základě tohoto verdiktu definitivně přestalo přiznávat novým žadatelům dorovnávací příspěvek. Stát se totiž obával mnohamiliardových nároků od lidí z jiných zemí Evropské unie. Podle ústavních soudců se ale evropské nařízení týkající se důchodů nemůže vztahovat na jedinečnou situaci, kterou byl rozpad Československa.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.