Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

USA plánují zavedení cel na evropské zboží. Důvodem je spor o subvencování výrobců letadel

Vývoj ekonomiky 17.09.2019 | 10:19 0 Komentářů

Již od roku 2004 se USA a Evropská unie přou o podpoře výrobců letadel Boeing a Airbus. Tato podpora měla být na obou stranách poskytována v rozporu s pravidly Světové obchodní organizace.   

Agentura Reuters informovala, že ze strany WTO již došlo ke schválení žádosti USA o zavedení cel na vybrané zboží z EU. Žádost EU týkající se cel na americké zboží ještě WTO posuzuje a rozhodnout by v této věci měla do konce roku.

Podle evropské komisařky pro obchod Cecilie Malströmové je EU připravena vyjednávat. „Domníváme se, že ve světě je již do cel. Americký prezident rád uzavírá dohody, takže jsme mu nabídli možnost pokusit se dohody dosáhnout. USA bohužel zatím neřekly, že jsou ochotny jednat, přinejmenším ne dříve, než uvalí cla, což pravděpodobně učiní velmi brzy,“ uvedla Malströmová.

Roční objem zboží, na které plánuje USA uvalit clo, činí přibližně 11,2 miliardy dolarů ročně. Mělo by se jednat nejen o zboží související s leteckým průmyslem, ale také některé sýry, olivový olej a pomeranče. EU chystá zavedení cel na americké zboží, jehož se ročně doveze za přibližně 12 miliard dolarů.

Zdroj: E15.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.