CZK/€ 24.710 -0,12%

CZK/$ 23.709 -0,49%

CZK/£ 29.056 -0,03%

CZK/CHF 23.580 -1,03%

23. 01. 2008

0 komentářů

Úroky jedou vzhůru

 


 

Česká národní banka s největší pravděpodobností dnes zvýší svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 2,25%. Důvodem pro tento krok je vyšší inflační výhled.

Odhad vyplynul jak z pravidelné ankety Ekonom Poll, tak i z posledních vyjádření představitelů centrální banky. Naposledy možnost zvýšení sazeb naznačila členka bankovní rady Mi-chaela Erbenová v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Otázka, proč musí ČNB zvyšovat úrokové sazby a jaký by mohl v ekonomice nastat problém, pokud by je zvyšovat nezačala, se tak stala klíčovou i pro tento Ekonom Poll. Odpověď lze shrnout v jednom slově: inflace.

„Inflace zejména za květen zaznamenala značný růst a posunula se daleko nad očekávání ČNB. V letošním roce zůstane pravděpodobně pod hranicí 3 %, což je i inflační cíl ČNB, nicméně po zvýšení regulovaných cen u nájmů, cen elektřiny a plynu v lednu příštího roku je značně pravděpodobné, že se dostane nad hranici 3 %,“ vysvětluje Tomáš Pilař ze společnosti Wood & Co.

Dalším signálem pro ČNB je i rostoucí spotřeba domácností, která se za prvních pět měsíců tohoto roku meziročně zvýšila o téměř 7 %.

REKLAMA

Dalším nezanedbatelným důvodem je podle Miroslava Plojhara z Citibank i velmi silný růst úvěrů domácností, které rostou již několik let tempem 30 % ročně.

Celý článek najdete zde.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.