CZK/€ 23.780 -0,21%

CZK/$ 22.152 -0,54%

CZK/£ 26.780 +0,39%

CZK/CHF 24.068 +0,06%

05. 02. 2015

0 komentářů

Ukrajinská hřivna prudce padá. Nejvíce ve své historii

 


 

Ukrajinská hřivna prudce padá. Nejvíce ve své historii

Kyjev – Ukrajinská měna po dnešním rozhodnutí tamní centrální banky zvýšit úrokové sazby na 19,5 procenta padá volným pádem. Na své hodnotě ztratila přes 30 procent a dostala se na nové rekordní minimum 24,5 hřivny za dolar.

Podle listu Financial Times jde o největší propad ve dvacetileté historii této měny.

„Jde nepochybně o největší dnešní propad ve světě a hřivna se tak vůči dolaru za posledních 12 měsíců propadá už o 64 procent,“ píší Financial Times.

Hlavním důvodem prudkého propadu je podle analytiků vyjádření guvernérky ukrajinské centrální banky Valerije Hontarevové, že banka nebude dále pravidelně intervenovat a podporovat tak kurz hřivny.

REKLAMA

„Důvodem tohoto vyjádření jsou klesající devizové rezervy centrální banky, které aktuálně činí pouhých 7,5 miliardy dolarů a jsou na nejnižší úrovni za posledních deset let,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. „Tak, jak se totiž tenčí devizové rezervy, se snižuje i možnost centrální banky bránit kurz hřivny před výraznějším oslabením.“

Hontarevová ovšem zároveň popřela, že zrušení aukcí znamená zavedení plně plovoucího kurzu. „Pokud se situace zhorší, národní banka má připraveny nástroje ke zklidnění trhu,“ uvedla.

Ukrajinská centrální banka se rozhodla prudce zvýšit úroky, aby omezila inflaci. Základní úroková sazba se dnešním rozhodnutím dostane na trojnásobek úrovně 6,5 procenta ze začátku loňského roku.

Loni banka tuto sazbu zvýšila celkem třikrát. Hrubý domácí produkt Ukrajiny se v loňském třetím čtvrtletí meziročně snížil o více než pět procent.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *