Pátek 25. června. Svátek má Ivan.

Účet zdarma už je málo. Banka k němu přidá 50 korun měsíčně

Investice 06.01.2015 | 14:50 0 Komentářů

První dojmy: Nový účet od GE Money Bank nabízí dostatek služeb. Skryté „chytáky“ tentokrát nehledejte.

Účet zdarma už je málo. Banka k němu přidá 50 korun měsíčně

Praha – Konkurenční boj bank o klienty se dostává na další úroveň. GE Money Bank začíná nabízet běžný účet, u něhož lze nejen jednoduše „vymazat“ poplatky, ale navíc každý měsíc získat bonus padesát korun.

Nový účet nazvaný Genius bene+ je bez poplatků v měsíci, kdy na něj přijde alespoň deset tisíc korun. Bonus padesát korun pak získá ten, kdo ke splnění této podmínky přidá v daném měsíci ještě minimálně pět tisíc korun utracených prostřednictvím platební karty vydané GE Money Bank.

Bez skrytých poplatků

Při splnění základní podmínky (příchozí platby alespoň 10 tisíc korun) jsou v měsíci bez poplatků všechny nejběžnější bankovní služby. Tedy vedení účtu, používání internetového bankovnictví, příchozí a odchozí platby zadané elektronicky, trvalé příkazy a inkasa spravovaná elektronicky, platební karta (MasterCard Debit nebo Maestro) a také čtyři výběry z bankomatů GE Money Bank za měsíc. Případný další výběr z bankomatu GE přijde na 15 korun, každý výběr z bankomatů jiných bank v tuzemsku stojí 40 korun. V balíčku je také například možnost platební bezkontaktní nálepky nebo vedení kontokorentu.

Pokud navíc lidé zaplatí měsíčně kartou u obchodníků alespoň 5000 korun, získají k dobrému účtu bez poplatků ještě 600 korun za rok navíc jako bonus. Banka však negarantuje dobu, po jakou bude měsíční bonusy připisovat. Může s tím tedy skončit po půl roce nebo třeba až za několik let.

Šíří služeb se nabídka velmi podobá účtu eKonto Smart od Raiffeisenbank, který představila na konci loňského srpna. Raiffeisenbank v něm nabízí navíc vedení kreditní karty, na druhou stranu ale zase nedává odměnu ve výši 50 korun měsíčně. Připomeňme, že s bonusem za vedení účtu kdysi přišla právě Raiffeisenbank – do roku 2013 nabízela svá eKonta s možností získat 20 korun měsíčně. Na bonus ale dosáhl jen ten, kdo do banky posílal alespoň 25 tisíc korun měsíčně.

Pozor na poplatek při výpadku příjmů

Nový účet Genius bene+ od GE Money Bank se ale může prodražit v měsících, kdy na něj nepřijde požadovaných deset tisíc korun. Pak si banka strhne vysoký poplatek 149 korun za měsíc. Více si u stejně strukturovaných nabídek v Česku bere jen UniCredit Bank se svým U kontem (199 korun, když na účet nepřijde alespoň 12 tisíc korun). Raiffeisenbank si při nesplnění podmínek u eKonta Smart účtuje 99 korun, stejně jako Equa bank. V Zuno Bank tento poplatek vyjde na 68 korun.

Pozor by si měli dát hlavně lidé, kteří mají měsíční příjem na hranici limitů pro bezplatné vedení, a to třeba v momentě, kdy jsou na nemocenské. Jejich příjem na účet potom může klesnout pod požadovanou hranici a následuje stržení vysokého poplatku. Lze se mu však vyhnout například tak, že se na účtu „protočí“ například peníze partnera či partnerky.

Byly to právě nové banky jako mBank, Fio, Zuno, Equa či Air Bank, které na český trh přinesly konkurenci v podobě bezpoplatkových účtů nebo alespoň hodně levných účtů. mBank, která do Česka přišla už v roce 2007, má nyní zhruba půl milionu klientů a od března mění sazebník tak, že splnění podmínek pro odpuštění poplatku bude opět jednodušší a dostupnější pro ještě více lidí.

Nejdostupnější účet bez poplatků má stále Fio banka. Její účet je jednoduše zdarma bez dodatečných podmínek, mírně omezující je jen počet vlastních bankomatů (z nichž je zdarma deset výběrů za měsíc) – po republice jich má zhruba jen 150. Oproti tomu GE Money Bank má bankomatů téměř 700, její síť patří k největším v Česku.

Peníze navíc umí vyplácet ještě Air Bank, která vklady na běžném účtu do 100 tisíc korun úročí nadstandardně vysokou sazbou 1,1 procenta v případě, že její klienti provedou alespoň pět plateb kartou v měsíci. Ostatní banky tyto vklady úročí jen symbolicky – nejčastěji sazbou 0,01 %. Na druhou stranu jsou k účtu Air Bank zdarma jen výběry z jejích vlastních bankomatů, kterých má banka po republice jen 52.

Tisíce nových klientů za měsíc

GE Money Bank má nyní podle manažera depozitních produktů Zdeňka Kartouse téměř milion retailových (běžných) klientů. Zhruba třetina z nich už nyní využívá jiné bezpoplatkové účty, které banka začala nabízet již dříve. Od nového účtu si slibuje výrazný přísun nových klientů od konkurence. „Mělo by to být zhruba deset tisíc lidí měsíčně,“ upřesnil Kartous online deníku Aktuálně.cz.

Banka samozřejmě chce i nadále vydělávat. Stejně jako konkurence si od levného účtu slibuje, že získá loajální klienty, kterým prodá další služby a produkty s vyšší ziskovostí. Zhruba pětina klientů GE Money Bank má například nějaký úvěrový produkt, což je podle Kartouse nadprůměrné číslo oproti tuzemské konkurenci.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.