Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Účet za ledovku: České dráhy vyplatí cestujícím pět milionů

Investice 06.01.2015 | 11:20 0 Komentářů

Ledovka začátkem loňského prosince zastavila na tratích na 120 vlaků, ve kterých uvízlo zhruba 20 tisíc cestujících.

Účet za ledovku: České dráhy vyplatí cestujícím pět milionů

Praha – Odškodnění cestujících za komplikace způsobené nedávnou ledovkovou kalamitou se podle odhadu Českých drah vyšplhají na zhruba pět milionů korun.

V současnosti dopravce vyplatil zhruba polovinu této odhadované částky, celkem 2,35 milionu korun, řekl mluvčí společnosti Radek Joklík. Ledovka začátkem loňského prosince zastavila na tratích na 120 vlaků, ve kterých uvízlo zhruba 20 tisíc cestujících.

Ve vyplacených penězích jsou zahrnuty vratky jízdného, proplacené taxíky, ubytování v hotelech a stokorunové vouchery, na které mají nad rámec vratky nárok ti cestující, kteří cestovali vlakem zpožděným více než dvě hodiny, doplnil Joklík. Cestující se o kompenzace hlásili na pokladnách dopravce i e-mailu namraza@cd.cz.

Celkem jde o tisíce žádostí, z nichž zatím dráhy vyřídily přibližně 52 procent. Jde převážně o jednoznačnější případy, náročnější záležitosti zbývá ještě dořešit. Vyplácení kompenzací proto bude pokračovat ještě několik týdnů.

Reakcí Českých drah na kalamitu a způsobem, jakým dopravce mimořádnou událost zvládl, se zabývali předseda vlády Bohuslav Sobotka, ministr dopravy Dan Ťok i Poslanecká sněmovna.

Podle premiéra selhala zejména komunikace dopravce s cestujícími a vzájemná výměna informací mezi Českými drahami a státní Správou železniční dopravní cesty, která spravuje koleje. Podle něj byli cestující málo informovaní o tom, že pro ně je nejbezpečnější zůstat v zastavených vlacích, které až asi na tři soupravy svítily a topily, než se vydat ven do nepříznivých podmínek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.