Úterý 29. září. Svátek má Michal.

Týden ve znamení japonské tragedie

Uplynulý týden byl na zprávy spíše chudší, charakterizován hlavně dvěma zásadními
událostmi – oznámením nových pravidel kapitálové přiměřenosti bank a intervencí
japonské centrální banky proti silnému jenu. Jinak se jednalo spíše o obchodování v
koridoru, byť likvidita na trzích se už oproti srpnu začala v některých dnech
znatelně zvyšovat. (týdenní komentář Michala Doležala, Commerzbank)

Úvodní propad tokijské burzy a sílící jaderné nebezpečí jako následek ničivého zemětřesení udržovaly vypjatou atmosféru po celý týden. Zprávy z Japonska dominovaly globálním akciovým i komoditním trhům a hnaly investory z rizikových aktiv. Zveřejňovaná makrodata tentokrát hrála téměř nedůstojnou roli. Na pomoc přispěchala i Bank of Japan, která se snažila uklidnit trhy nalitím likvidity ve výši 165 mld. dolaru. Přesto index Nikkei zažil nejhorší dvoudenní výprodej od roku 1987 a ostatní světové indexy smazaly veškeré zisky z tohoto roku. Kurzy pevně úročených papírů si solidně polepšily a např. výnos 10-letého amerického vládního dluhopisu klesl na tříměsíční minimum. Trhy ani možná příliš neregistrovaly snížení portugalského ratingu od Moodys o dva stupně na A3.

Pozornost alespoň na chvíli odpoutalo zasedání americké centrální banky. Fed nemění kurz své měnové politiky a probíhající kolo kvantitativního uvolňování zůstává nedotčeno. Fed nyní klade mnohem větší váhů na cenová rizika. Zatímco efekt vysokých cen ropy považuje za „přechodný“, vývoji inflace a inflačním očekáváním hodlá věnovat značnou pozornost.

Nukleární katastrofa v Japonsku ovlivnila i devizový trh. Na jedné straně japonský jen posiloval kvůli předpokladům, že japonské pojišťovny budou repatriovat svá aktiva držená v zahraničí, aby byly schopny pokrýt náklady vzešlé z katastrofy. Na druhé straně asijské měny oslabují. Ukázalo se, že problém rostoucí radiace nemusí být limitován pouze pro Japonsko. V důsledku toho měny jako korejský won, thajský baht, podobně také aussie a kiwi se dostaly pod tlak.   

Závěrem týdne se na trzích objevili kupci. Po uzavírání „krátkých prodejů“ ze strany spekulantů se opatrně přidávali investoři, kteří využívali předchozích propadů k budování dlouhých pozic. Situace v Japonsku je však stále velmi komplikovaná, a neustálá hrozba jaderné havárie  znemožňuje sečíst všechny náklady a zahájit obnovu. Japonská katastrofa však není jedinou noční můrou investorů posledních dní. Nelze zapomínat na vývoj na Blízkém východě, kde vlády v Libyi a Bahrajnu vyostřily v posledních dnech boj proti opozici, a zprávy z těchto míst nejsou jasné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.