Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Tuzemské PMI dosáhlo nového rekordu

Vývoj ekonomiky 01.07.2021 | 18:43 0 Komentářů

Důvěra v tuzemském zpracovatelském průmyslu měřená indexem PMI dosáhla v červnu nevyšší úrovně od počátku sledování v roce 2001, když vzrostla z 61,8 b. na 62,7 b. To bylo mírně nad tržním konsensem, který počítal s 62,1 b. Nárůst důvěry podpořil jak zvyšující se objem produkce, tak i růst počtu nových zakázek, který byl nejrychlejší od konce roku 2017. V obou případech pozitivně působilo především významné rozvolnění protiepidemických opatření, které vedlo ke zvýšení poptávky jak z tuzemska, tak i ze zahraničí. Průzkum mezi českými průmyslníky však na druhou stranu potvrdil pokračující problémy s nedostatkem některých výrobních vstupů, jenž vedly k nejrychlejšímu růstu rozpracovanosti od ledna 2011. Nedostatečná nabídka výrobních komponent spolu s významným růstem cen základních komodit vedla k výraznému zvýšení výrobních nákladů. To vytváří i tlak na růst konečných cen pro zákazníky, který v červnu dosáhl nejvyššího tempa od roku 2003. Zpřesněný odhad německého a celoevropského PMI ze zpracovatelského průmyslu přinesl mírné zlepšení. Německý PMI za červen byl revidován z 64,9 b. na 65,1 b., PMI za celou eurozónu pak z 63,1 b. na 63,4 b.

Český stát podle červnových údajů hospodařil v prvním letošním pololetí se schodkem 265,1 mld. CZK.Pozitivním překvapení byl zejména výběr daně z příjmu právnických osob, jehož inkaso za první pololetí dosáhlo 90 % cíle Ministerstva financí pro celý letošní rok. Vyšší příjmy však státní rozpočet zaznamenal také z titulu daně z příjmu fyzických osob a placeného pojistného. Pro celý letošní rok očekáváme schodek státního rozpočtu ve výši 400 mld. CZK.

Koruna v průběhu dnešního dopoledne mírně posílila k 25,46 CZK/EUR, v odpoledních hodinách se však vrátila nad 25,50 CZK/EUR, a to i přes nepatrné posílení eura vůči americkému dolaru.

MARTIN GÜRTLER
Economist
Investment Banking

Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.