Sobota 16. ledna. Svátek má Ctirad.

Tuzemské banky v zátěžových testech ČNB obstály

Banky Luboš Svačina 30.08.2010 | 16:58 0 Komentářů

Česká národní banka již podruhé otestovala solventnost tuzemských bank. Z výsledků vyplývá, že by bankovní sektor nebyl ohrožen ani v případě velmi nepříznivého vývoje ekonomiky a finančního sektoru.

"Ve všech scénářích možného vývoje by si bankovní sektor udržel kapitálovou přiměřenost nad osmi procenty, což je minimum požadované centrální bankou," uvádí ve svém hodnocení Česká národní banka. Ke konci června činila kapitálová přiměřenost bankovního sektoru téměř 15 procent.

Testy ČNB provedla v srpnu na datech známých ke konci června s projekcí 3 možných scénářů v následujících dvou letech. Základní scénář předpokládá pozvolný růst ekonomiky, postupný růst inflace k inflačnímu cíli, mírné zhodnocování měnového kurzu a stabilitu krátkodobých úrokových sazeb s jejich pozvolným růstem od druhé poloviny roku 2011.

Naopak zátěžový scénář počítá s kombinací slabé ekonomické aktivity v ČR i v zahraničí a nepříznivý vývoj na světových finančních trzích. Scénář rovněž předpokládá krize na trzích vládních dluhopisů zemí jižní části EU, která zapříčiní pokles hodnoty expozic českého bankovního sektoru vůči zmíněným zemím o polovinu. "Tento scénář je považován za velmi extrémní a výrazně nepravděpodobný," uvedla ve svém komentáři ČNB.

Zdroj: Česká národní banka (ČNB)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.