Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Turecké džemy v Levných potravinách klamou. Chybí jim ovoce

Investice 12.11.2014 | 11:37 0 Komentářů

Ve falšovaných džemech postrádá potravinářská inspekce až 75 procent avizované ovocné složky.

Turecké džemy v Levných potravinách klamou. Chybí jim ovoce

Praha – Džemy z Turecka prodávané v síti prodejen společnosti Levné potraviny klamou spotřebitele. Podle zjištění Státní zemědělské a potravinářské inspekce některé džemy značky Gülsan Premium obsahují až o tři čtvrtiny nižší podíl ovocné složky, než kolik jí slibují.

Laboratorní analýza malinového a ostružinového džemu od tureckého výrobce Gülsan Gida Sanayi Ticaret odhalila, že namísto uváděného 60procentního obsahu ovoce činí skutečný podíl v prvním případě pouze 14,7 procenta a ve druhém 21,9 procenta obsahu balení.

Obě šarže 280gramového balení džemů nesoucí označení data minimální trvanlivosti „03. 2016“ podle inspekce spotřebitele klamou. „Kontrolované osobě inspekce nařídila, aby neprodleně stáhla falšované šarže potravin z prodeje, a to ze všech svých provozoven. Inspekce zároveň se společností Levné potraviny s.r.o., která je dle došetřování nejen prodejcem, ale i dovozcem potraviny do ČR, zahájí správní řízení o uložení pokuty,“ uvádí Pavel Kopřiva, mluvčí inspekce.

Množství ovoce v džemech je stanoveno na základě série laboratorních měření chemických prvků a organických látek, přičemž zjištění takto masívního zfalšování ovocné složky je podle inspekce mimořádné.

V prvním pololetí roku 2014 inspekce odebrala celkem 65 vzorků tzv. ovocných pomazánek. Jakostním požadavkům nevyhovělo šest vzorků, u nichž byl zjištěn nižší obsah ovocné složky a nižší přidané cukry.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.