Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Trump oslabil světové trhy, Babiš pražskou burzu

Makro 06.05.2019 | 17:56 0 Komentářů

Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování se ztrátami. Index Dow Jones oslabuje o 1,1 %, S&P 500 klesá o 1,2 % a technologický Nasdaq přichází o 1,3 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře daří technologickým firmám (-1,5 %) a průmyslovým podnikům (-1,4 %). V zisku se podařilo otevřít pouze energetickým společnostem, jejichž akcie rostou o 0,4 %.

Hlavním důvodem poklesů akciových indexů po celém světě je včerejší oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o plánu zvýšit sazbu dovozních cel na čínské zboží v hodnotě 200 mld. USD z 10 % na 25 % s platností od tohoto pátku. Současně také Trump pohrozil, že je připraven uvalit 25% cla na zbývající čínské dovozy ve výši 325 mld. USD. Důvodem jeho rozhodnutí jsou údajně snahy Číny na přejednávání částí obchodní dohody, což Trumpovi přijde nepřijatelné. Minulý týden se spekulovalo o možném ukončení jednání tento pátek, proto Trumpovy hrozby mohou být jen dodatečným napětím a stimulem k rychlejšímu uzavření obchodních jednání.

Nálada na evropských trzích kopíruje celosvětový vývoj. Hlavní index Stoxx 600 aktuálně oslabuje o 1,2 %. Ztrácí všechny sektory, a to do výše až 1,8 % v případě výrobců luxusního zboží.

Pražská burza dnes za silně podprůměrné obchodní aktivity oslabila o 1,4 %. Celosvětová výprodejová vlna je na tuzemské burze navíc podpořena nápadem premiéra Andreje Babiše na vytvoření investičního fondu ze zisků bank jako alternativy k sektorové dani, kterou prosazuje ČSSD. Všechny tři banky ztrácejí, a to 2,5 % v případě Erste Group, 2,4 % u Komerční banky a 1,4 % u Monety. Nejhlubší ztrátu si dnes však odnáší mediální skupina CME (-2,9 %).

Jiří Kostka
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.