Úterý 20. října. Svátek má Vendelín.

Trhy varují. O nejvyšší rating může přijít i Francie

Investice 10.08.2011 | 12:42 0 Komentářů

Náklady na pojištění státních dluhopisů proti bankrotu stouply na rekordní hodnotu

Paříž – Náklady na pojištění francouzských státních dluhopisů proti bankrotu rekordně stouply. Podle analytiků to dokazuje, že dluhová krize je za dveřmi eurozóny. Francie by dokonce mohla přijít o nejvyšší možný rating – AAA – stejně jako se to minulý týden stalo Spojeným státům.
Pětileté CDS, tedy jakési pojištění podkladového aktiva, v pondělí vzrostly o více než 15,5 bazického bodu (bb) na rekordních 160 bb. CDS Německa a Velké Británie přitom dosahuje 74 a 80 bb. Investoři se tak v současné době na trhu obávají víc o bezpečnosti francouzských dluhopisů, než těch amerických.
V praxi to znamená, že pojištění francouzských bodů v hodnotě deseti milionů dolarů proti platební neschopnosti stojí 160 tisíc eur. Čím je vyšší, tím víc je pravděpodobné, že země nebude schopná své dluhy splácet.
Pokud by francouzský rating klesl, ohrožena by byla snaha celé eurozóny bojovat s dluhovou krizí. Za záchranný fond států s eurem EFSF se svými garancemi zaručují země s nejvyšším rating. Kdyby o něj Francie přišla, musela by se přílišná zátěž přesunout na státy ostatní, například na Německo nebo Finsko.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.