Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

Třetí výjimka pro Francii. Vyšší deficit zůstává bez trestu

Investice 10.03.2015 | 14:42 0 Komentářů

Některé země dávaly najevo, že prodloužení termínu pokládají za ohýbání evropských pravidel, které by některé méně významné zemi tak snadno neprošlo.

Třetí výjimka pro Francii. Vyšší deficit zůstává bez trestu

Brusel – Francie dostala další dva roky na to, aby snížila svůj příliš vysoký rozpočtový schodek pod tři procenta hrubého domácího produktu (HDP). Ministři financí zemí eurozóny dnes schválili návrh Evropské komise na v pořadí už třetí výjimku pro Francii.

Místopředseda Evropské komise pro ekonomickou a měnovou unii Valdis Dombrovskis po jednání novinářům řekl, že Francie nyní musí skutečně realizovat své reformní záměry, na jejichž základě odklad dostala.

Podle evropských rozpočtových pravidel by rozpočtové deficity členských zemí neměly přesahovat tři procenta HDP. Francii, jakožto významnému státu eurozóny se stagnující ekonomikou, se to dlouhodobě nedaří.

Pomoc, ne trest

Francouzský ministr financí Michel Sapin po jednání před novináři prohlásil, že jeho vláda se o dodržování pravidel Paktu stability a růstu snaží a je prý na dobré cestě. Jejím hlavním cílem je snižovat nezaměstnanost. Partneři v EU by podle něj neměli Francii trestat, ale naopak jí pomoci deficit snižovat.

Podle diplomatů dávaly dnes některé země najevo, že prodloužení termínu pro Paříž pokládají za ohýbání evropských pravidel, které by některé méně významné zemi tak snadno neprošlo. Určité námitky dnes měla také Evropská centrální banka (ECB). „Pro Komisi je důležité zajistit ‚rovné hřiště‘ a stejné podmínky i pravidla pro velké i malé členské státy,“ komentoval podobná vyjádření před novináři stručně Dombrovskis.

Nynější prodloužení termínu je už třetím v pořadí – země je v řízení kvůli nadměrnému schodku od dubna 2009. Původně měla výši deficitu napravit k roku 2012. Už v prosinci 2009 ale dostala čas do roku 2013. A poté až do letoška a ani tento termín nedodržela.

Snažila se

Komise ve své zimní ekonomické předpovědi počítala s loňským deficitem v případě Francie 4,3 procenta, na letošek očekává 4,1 procenta. Francie se však podle názoru Komise „efektivně“ snažila svůj deficit snižovat a v tomto ohledu prý doporučení z roku 2013 plnila.

Paříž ale musí podle názoru ministrů financí skutečně prosadit všechny reformy, které už pro letošní rok přijala. První z nich už byly zveřejněny a počítají například se snazším přijímáním i propouštěním zaměstnanců, umožňují více obchodům nedělní a večerní prodej a také deregulují některá odvětví.

O návrhu Komise dnes hlasovali jen ministři zemí platících společnou evropskou měnou. Návrh předpokládá, že Francie letos bude mít rozpočtový deficit na úrovni čtyř procent HDP, v příštím roce 3,4 procenta a v roce 2017 cílových 2,8 procenta HDP.

Plán reforem a další vývoj posoudí Komise v květnu. Pokud nebude spokojena, Paříž bude muset reformy předložit znovu. Zemi teoreticky hrozí i pokuta počítaná s ohledem na výši hrubého domácího produktu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.