Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Třetí největší banka ruší sedm poplatků. Za účet neušetříte

Investice 02.11.2014 | 09:49 0 Komentářů

Komerční banka se chlubí, že plní přání svých klientů. Ruší však jen poplatky za služby, které většina z nich běžně nevyužívá.

Třetí největší banka ruší sedm poplatků. Za účet neušetříte

Praha – Trojka na českém bankovním trhu Komerční banka oznámila změnu sazebníku. Chlubí se, že vyšla vstříc přáním klientů a úplně ruší sedm poplatků, na které si lidi stěžovali. Ve skutečnosti však nejde o žádnou revoluci – banka ruší poplatky za služby, které většina klientů běžně nevyužívá.

Nejvíce klientů Komerční banky zřejmě ocení zrušení poplatku spojeného s kontokorentem neboli povoleným debetem. Banka od Nového roku zruší poplatek za rezervaci nečerpané části úvěru. Nyní – jako poslední z větších bank na trhu – vybírá poplatek ve výši 0,9 procenta ročně. To znamená, že když má klient sjednaný kontokorent třeba ve výši 10 tisíc korun a celý rok ho nečerpá, zaplatí za to bance ročně 90 korun.

Končí i poplatek za starší výpis z účtu při objednání přes přímé bankovnictví (zjednodušeně řečeno přes telefon či internet), dosud přišel na korunu za stránku.

Komerční banka si od 1. ledna 2015 přestane účtovat také 75 korun v případě, že na papírový příkaz podávaný na pobočce napíšete vzkaz pro příjemce.

Banka ruší i poplatek při výběru či vkladu cizí měny z účtu či na účet vedený v korunách. „Znamená to, že při cestách do zahraničí si lze pohodlně vybrat například eura z korunového účtu, a to bez poplatku. Tento benefit jsme nabídli klientům již v době turistické sezony v letních měsících a díky pozitivnímu ohlasu u klientů jsme se rozhodli zohlednit jej nyní v sazebníku natrvalo,“ říká Mojmír Prokop, manažer Distribučních kanálů a Customer Intelligence KB. Dříve si Komerční banka za tuto službu účtovala dvě procenta z vybírané či ukládané částky, minimálně však 50 korun.

Také další končící poplatek ocení jen klienti Komerční banky pracující s hotovostí. Od ledna 2015 už nebudou muset lidé platit za výběr hotovosti, který nahlásili, ale neprovedli. Nyní to vyjde na 0,5 procenta z plánovaného výběru, minimálně na 500 a maximálně na 5000 korun.

Také poslední dva rušené poplatky využívá jen zlomek klientů. Od Nového roku se v Komerční bance už nebude platit za zřízení zmocnění pro Expresní linku (nyní 200 korun) a za úpravu tohoto zmocnění (30 korun).

Zdraží papírové výpisy u účtů

Banka naopak se startem roku 2015 zdraží šekové služby. O pět korun podraží také papírové měsíční výpisy z účtů. Běžní klienti tak od Nového roku za výpis zaplatí 30 korun, podnikatelé 35 korun.

Levnější naopak bude zaslání papírového výpisu do zahraničí. Nový sazebník snižuje cenu na 69 korun ze současných 75 korun, k nimž si ještě banka přičítá vlastní náklady.

Nejvýraznější změny v sazebníku KB od 1. ledna 2015

Položka Stávající cena Nová cena
Zpráva pro příjemce uvedená v papírovém příkazu klienta 75 Kč 0 Kč
Výběr či vklad cizí měny z korunového účtu 2 % min. 50 Kč 0 Kč
Poplatek za neuskutečněný výběr 0,5 % min. 500 max. 5000 Kč 0 Kč
Rezervace zdrojů u kontokorentu 0,9 % p.a. 0 Kč
Zřízení zmocnění pro Expresní linku KB 200 Kč 0 Kč
Úprava zmocnění pro Expresní linku KB 30 Kč 0 Kč
Objednání starého výpisu přes přímé bankovnictví 1 Kč za každou stranu 0 Kč
Měsíční výpis z účtu zaslaný poštou 25 Kč 30 Kč
Zaslání výpisu do zahraničí 75 Kč + náklady banky 69 Kč

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.