Pátek 15. února. Svátek má Jiřina.

Toyota dostává ránu za ranou. Stížnosti už i na Prius

Investice 03.02.2010 | 17:02 0 Komentářů

Kromě plynového pedálu by mohly mít Toyoty problémy i s brzdami. Lidé si stěžují konkrétně ma model Prius

Tokio, Praha – Asi dvě miliardy dolarů (38 miliard korun) budou podle jejího vlastního odhadu stát automobilku Toyota současné potíže se zadrhávajícími se plynovými pedály. Část z toho budou mimořádné náklady na opravy a o zbytek Toyota přijde vinou nižšího prodeje kvůli zhoršení pověsti značky.
Přesto dnes po dlouhém období přišla pro šéfy Toyoty dobrá zpráva. Ve třetím finančním čtvrtletí, které skončilo vloni v prosinci, totiž automobilka hospodařila s čistým ziskem 153,2 miliardy jenů (téměř 32 miliard korun). Před rokem byla přitom ve ztrátě 164,7 miliardy jenů. Zisku dosáhla již ve druhém čtvrtletí za sebou.
Prodeje i tržby budou letos lepší
Přes současné potíže Toyota dnes zlepšila výhled pro celý finanční rok. Celoroční provozní ztráta by měla být jen dvacet miliard jenů, oproti původně předpokládaným 350 miliardám. Chce prodat více aut, než byl plán – 7 180 000 místo původních 7 030 000 – a díky tomu utržit o půl bilionu jenů více.
Významnější ztráty však automobilka utrží na své pověsti. Toyoty byly dosud prakticky všude na světě pokládány za kvalitní spolehlivé vozy za dostupnou cenu. Teď značka utrpěla další ránu kvůli stížnostem na brzdy Priusu. Ty podle části zákazníků v USA a v Japonsku hůře brzdí na kluzkém a hrbolatém povrchu. Kvůli tomu se už připravují opatření na přepracování systému ABS.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.