CZK/€ 24.340 +0,02%

CZK/$ 23.434 -0,18%

CZK/£ 28.149 -0,26%

CZK/CHF 24.685 +0,02%

31. 07. 2013

0 komentářů

Tištění dolarů (zatím) poběží dále

 


 

V tuto chvíli je jasné, že utahování měnových kohoutů bude záviset na číslech z reálné ekonomiky. Nezaměstnanost sice překvapila v posledních měsících setrvalým poklesem, inflace ale zůstává nízká a hospodářství jako celek roste spíš pomaleji. Dnes zveřejněná čísla za HDP by měla ukázat, že americká ekonomika roste třetí kvartál v řadě pomaleji než 2 %. Studie Fedu z roku 2011 ukazuje, že růst pod 2 % zvyšuje riziko recese. Navíc ekonomika v tuto chvíli roste z velké části díky sektorům, které přímo profitují z uvolněných kohoutů amerického Fedu – daří se především realitnímu sektoru a výrobcům automobilů. Včerejší čísla z amerického realitního trhu ukázala, že ceny domů rychle rostou třetí měsíc v řadě (za kvartál o 6,5 %, meziročně o více než 12 %). Neuváženě rychlý obrat v měnové politice by mohl výkon těchto na úroky citlivých sektorů ohrozit.

Opatrnost Bernankeho při posledním vystoupení před Kongresem je tedy vcelku pochopitelná. Vzhledem k tomu, že dnes Fed nebude revidovat prognózu ani nepřipravuje tiskovou konferenci, nebude důvod krátkým doprovodným komentářem po zasedání příliš čeřit vodu. Na druhou stranu je jasné, že načasování obratu v měnové politice a rychlost ústupu z politiky kvantitativního uvolňování budou klíčovými tématy debat mezi centrálními bankéři. I proto může být tentokrát kriticky důležité přečíst si zápis z jednání, který Fed zveřejní 21. srpna.

Jan Bureš, hlavní ekonom Ery

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Zaostřeno na dluhopis – České nanovlákno III

Představujeme další z řady dluhopisů emitovaných společností RESPILON Nanofibers, která se věnuje komercializaci nanovláken. Dluhopisy slouží k financování výroby unikátního kosmetického produktu RespiBeauty a jeho uvedení na světový trh. Emise byla vydána 1. listopadu 2022 a její celkový objem činí 24 500 000 CZK. Jmenovitá hodnota dluhopisu, který je úročen […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 12. 2022

Pád akcií technologických obrů s sebou stahuje také segment ESG investování

Akcie technologických obrů jsou letos obřím propadákem. Propadákem, který trvá. I příští rok se jeví jako pořádně perný. Klíčovým důvodem bude pokračování jestřábí měnové politiky americké centrální banky. Fed zkrátka své měnověpolitické šrouby jen tak povolit nemíní. Inflaci totiž stále ani zdaleka nezkrotil, jak by si představoval.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 11. 2022

Analýza: Dluhopisy jsou zpátky

Je to již 14 let, co Fed a další centrální banky v reakci na globální finanční krizi zahájily éru velmi nízkých úrokových sazeb a výnosů z dluhopisů. Tato éra skončila a v důsledku toho byly trhy nástrojů s pevným výnosem v uplynulém roce pod obrovským tlakem dvojího […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 11. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *