Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Tištění dolarů (zatím) poběží dále

Makro 31.07.2013 | 09:48 0 Komentářů

Americký Fed dnes svým komentářem pravděpodobně nebude chtít trhy příliš vystrašit. Měl by se nést v linii posledního vystoupení Bena Bernankeho před Kongresem a neměl by tak příliš ohrozit výkon dluhopisů (komentář ČSOB).

V tuto chvíli je jasné, že utahování měnových kohoutů bude záviset na číslech z reálné ekonomiky. Nezaměstnanost sice překvapila v posledních měsících setrvalým poklesem, inflace ale zůstává nízká a hospodářství jako celek roste spíš pomaleji. Dnes zveřejněná čísla za HDP by měla ukázat, že americká ekonomika roste třetí kvartál v řadě pomaleji než 2 %. Studie Fedu z roku 2011 ukazuje, že růst pod 2 % zvyšuje riziko recese. Navíc ekonomika v tuto chvíli roste z velké části díky sektorům, které přímo profitují z uvolněných kohoutů amerického Fedu – daří se především realitnímu sektoru a výrobcům automobilů. Včerejší čísla z amerického realitního trhu ukázala, že ceny domů rychle rostou třetí měsíc v řadě (za kvartál o 6,5 %, meziročně o více než 12 %). Neuváženě rychlý obrat v měnové politice by mohl výkon těchto na úroky citlivých sektorů ohrozit.

Opatrnost Bernankeho při posledním vystoupení před Kongresem je tedy vcelku pochopitelná. Vzhledem k tomu, že dnes Fed nebude revidovat prognózu ani nepřipravuje tiskovou konferenci, nebude důvod krátkým doprovodným komentářem po zasedání příliš čeřit vodu. Na druhou stranu je jasné, že načasování obratu v měnové politice a rychlost ústupu z politiky kvantitativního uvolňování budou klíčovými tématy debat mezi centrálními bankéři. I proto může být tentokrát kriticky důležité přečíst si zápis z jednání, který Fed zveřejní 21. srpna.

Jan Bureš, hlavní ekonom Ery

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.