Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Textilka Pegas hlásí rekordní zisk. Pomohly Egypt a ČNB

Investice 19.03.2015 | 09:10 0 Komentářů

Společnost v loňském roce vydělala osmnáctkrát více než v roce 2013. Pegasu pomohlo plné spuštění nové výrobní linky v Egyptě.

Textilka Pegas hlásí rekordní zisk. Pomohly Egypt a ČNB

Znojmo – Český výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens opět dokázal, že je dobře promazaným strojem na peníze.

Společnost v loňském roce dosáhla čistého zisku 27,1 milionu euro (749 milionů korun), vydělala tak osmnáctkrát více než v roce 2013. Její zisk před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) byl vůbec nejlepší v historii firmy – celkem 47,2 milionu euro.

Vedení společnosti navrhuje, aby firma vyplatila dividendu 1,15 euro na akcii, tedy o 0,1 eura více než loni.

Společnosti v loňském roce pomohlo plné spuštění nové výrobní linky v Egyptě a její expanze na africký kontinent. „Za největší úspěch považuji skutečnost, že naše výrobní linka v Egyptě po celý rok fungovala bez problémů a ve velké míře tak přispěla k celkově velmi dobrým hospodářským výsledkům,“ říká generální ředitel František Řezáč.

Především díky egyptské lince byla produkce Pegasu v posledním čtvrtletí roku vůbec nejvyšší v historii. Firma zatím navzdory očekávání neoznámila, zda v Egyptě svou výrobu ještě rozšíří a přidá novou linku.

Společnost navíc profitovala z nízkého kurzu koruny k euru, který byl důsledkem intervencí České národní banky. Slabá koruna má pozitivní dopad na personální náklady a na náklady na energie. Tržby Pegasu jsou totiž v eurech, zatímco zmíněné náklady hradí v korunách.

Letos společnost předpokládá, že její výroba mírně stoupne a zisk před započtením úroků, daní a odpisů by měl zůstat zhruba na stejné úrovni jako loni (v rozmezí 44,0 až 48,5 milionu eur).

Příběh Pegas Nonwovens se začal odvíjet na Znojemsku před více než dvěma desítkami let. Společnost, která nosí ve jménu i znaku mytického okřídleného koně patří k předním evropským výrobcům netkaných textilií, které se používají pro výrobu hygienických potřeb, ochranných oděvů a v oborech, jako je zdravotnictví, zemědělství a stavebnictví.

Z textilní firmy, která vznikla na zelené louce, se postupně stal jeden z inovativních lídrů oboru netkaných textilií. Přibližně každé dva roky spouští Pegas novou výrobní linku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.