Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Tesco zavře přes 40 obchodů v Británii, láká na nižší ceny

Investice 08.01.2015 | 11:17 0 Komentářů

Obchodní řetězec reaguje na snížení cen a odliv zákazníků na domácím trhu. Ročně si slibuje úsporu v přepočtu až devět miliard korun.

Tesco zavře přes 40 obchodů v Británii, láká na nižší ceny

Londýn – Britská maloobchodní společnost Tesco uzavře 43 ztrátových prodejen ve Velké Británii. Díky reorganizaci vedení a dalším opatřením navíc hodlá ušetřit 250 milionů liber (téměř devět miliard korun) ročně. Firma chce těmito kroky posílit svou konkurenceschopnost na domácím trhu. Dodala, že prodá některé aktivity a omezí investice.

Podle agentury Reuters chce firma prostřednictvím úspor financovat snížení cen. Tesco se nyní v Británii potýká s odlivem zákazníků. Firmu, která působí rovněž v České republice, navíc zasáhl účetní skandál týkající se nadhodnocování zisků.

Společnost uvedla, že v příštím roce sníží kapitálové výdaje na pouhou miliardu liber z maximálně 2,1 miliardy liber v letošním roce. Dodala, že ruší plánované otevření 49 nových prodejen v Británii. Firma rovněž prodá divize Tesco Broadband a Blinkbox.

Neodcházejte, dáme vám slevu

Cena akcií podniku po ohlášení úsporných opatření stoupla o více než pět procent. K růstu přispěly rovněž údaje o vánočních tržbách, které podle serveru BBC překonaly očekávání.

Firma již několik hodin před zveřejněním úsporných kroků oznámila, že se rozhodla snížit v Británii ceny u stovek značkových produktů. Snaží se tak čelit odlivu zákazníků, kteří dávají přednost diskontním prodejcům.

Prostor k zeštíhlení

Nový generální ředitel podniku Dave Lewis již v říjnu upozornil, že společnost Tesco, která je největším zaměstnavatelem v britském soukromém sektoru, má prostor k „zeštíhlení“. Tesco podle svých internetových stránek zaměstnává po celém světě přes půl milionu lidí, z toho více než 310 000 v Británii. Firma neupřesnila, jaké dopady budou mít úsporná opatření na počet zaměstnanců .

Lewis v červenci nahradil v čele podniku Philipa Clarka. Firma brzy poté přiznala, že nadhodnotila zisk za první pololetí o zhruba 260 milionů liber (více než devět miliard korun). Lewis je známý jako „Drastický Dave“, a to kvůli snižování nákladů v britsko-nizozemském výrobci spotřebního zboží Unilever, kde dříve působil.

Tesco je největší maloobchodní společností v Británii a třetím největším maloobchodním prodejcem na světě. Od roku 1996 působí rovněž na českém trhu. V současnosti má v tuzemsku více než dvě stovky obchodů, 19 čerpacích stanic a sedm obchodních center. Provozuje také franšízingovou síť Žabka, která čítá více než stovku obchodů. V Česku podle svých internetových stránek zaměstnává téměř 14 000 lidí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.