Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Tesco škrtá i v Česku, zavře hypermarket v krajském městě

Investice 13.01.2015 | 11:41 0 Komentářů

Obchodní řetězec uzavře hypermarket v Ústí nad Labem a supermarket na pražském Smíchově. Odbory vyhlašují stávkovou pohotovost, o práci přijde sto lidí.

Tesco škrtá i v Česku, zavře hypermarket v krajském městě

Praha – Řetězec Tesco v Česku plánuje uzavřít dva své obchody – hypermarket v Ústí nad Labem a supermarket v pražské Smíchovské tržnici. 

O práci přijde podle odborářů 102 lidí.  Odbory už vyhlásily stávkovou pohotovost a připravují krizový scénář. Společnost má v Česku téměř 14 tisíc zaměstnanců.

Jako důvod uzavření prodejen společnost uvádí silné konkurenční prostředí v oblasti a nevýhodnou polohu obchodů. 

Zpráva o propouštění v Česku přichází jen pár dní poté, co nový šéf britského Tesca Dawe Lewis představil rozsáhlý „ozdravný program“ po účetním skandálu v Anglii. Program zahrnuje omezení investic, uzavírání prodejen, snižování stavů, restrukturalizaci a možný prodej zahraničních aktivit.

„Požadujeme jasné informace a odpovědi, jak se nás situace po skandálu v Anglii dotkne. Co to znamená pro zaměstnance v ČR a na Slovensku. Ústecké a pražské Tesco mohou být jen prvním signálem, i když jsme v černých číslech,“ uvedl zástupce odborových organizací Tesco Ivan Předinský. Odbory požadují pro propuštěné zaměstnance sociální program, šestiměsíční odstupné pro postižené zaměstnance a pro zaměstnance, kteří sami pečují o děti, odstupné dvanáctiměsíční.

„Rozhodnutí o uzavření hypermarketu v Ústí nad Labem bylo velmi těžké, ale učinili jsme tak z ekonomických důvodů. Zaměstnancům, kteří jsou ochotni a schopni dojíždět do okolních měst, jsme nabídli pracovní uplatnění v dalších našich obchodech v regionu, tedy v Děčíně, Litvínově a Mostě,“ uvedl generální ředitel Tesco Stores ČR David Morris.

Ti pracovníci, kteří opustí společnost, dostanou vyplaceno zákonné odstupné v plné výši a zároveň jim bude vyplacena mimořádná odměna. Podle Morrise se maloobchodní trh v Česku neustále vyvíjí a firma musí reagovat na změny, aby mohla úspěšně rozvíjet podnikání.

O uzavření supermarketu ve Smíchovské tržnici se zaměstnanci dozvěděli již v období Vánoc. „V tomto případě nedojde k žádnému propouštění, asi dvacítka lidí najde uplatnění v jiných obchodech. Prodejnu jsme se rozhodli uzavřít z ekonomických důvodů,“ řekl online deníku Aktuálně.cz mluvčí společnosti Jiří Mareček.

Řetězec chce ušetřit devět miliard

Britská maloobchodní společnost Tesco minulý týden oznámila, že uzavře 43 ztrátových prodejen v Británii. Díky reorganizaci vedení a dalším opatřením navíc hodlá ušetřit 250 milionů liber (téměř devět miliard Kč) ročně. Tesco také prodá některé aktivity a omezí investice.

Tesco se nyní v Británii potýká s odlivem zákazníků. Firmu navíc zasáhl účetní skandál týkající se nadhodnocování zisků. Společnost uvedla, že v příštím roce sníží kapitálové výdaje a zruší plánované otevření 49 nových prodejen v Británii. Podle maďarského tisku chce Tesco v zemi zavřít až 13 ztrátových obchodů.

Tržby řetězce Tesco v ČR v prvních třech loňských kvartálech rostly. Ve finančním roce 2012/2013 firma v ČR vykázala ztrátu 1,12 miliardy korun, tržby klesly o necelá tři procenta na 44 miliard korun. Tesco v ČR provozuje přes 200 obchodů, 19 čerpacích stanic a sedm obchodních center.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.