Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Tempo růstu inflace zvolnilo. Nyní je 1,7 procenta

Investice 09.02.2011 | 09:25 0 Komentářů

Analytici se tentokrát ve svých odhadech příliš netrefili

Praha – Nejnižším tempem za posledních více než pět let vzrostly v letošním lednu spotřebitelské ceny v porovnání s předcházejícím měsícem. Přírůstek byl sedm desetin procenta. Meziroční růst dokonce zpomalil. Poklesl z prosincových 2,3 procenta na lednový údaj 1,7 procenta.
Zpráva, kterou vydal Český statistický úřad je  poměrně překvapivá, protože analytici očekávali podstatně vyšší meziroční růst.
Na zvýšení spotřebitelských cen se v lednu podílelo zejména zvýšení cen elektřiny o 4,8 %, zemního plynu o 1,7 %, tepla a teplé vody o 1,8 %, vodného o 6,1 % a stočného o 5,6 %. Čisté nájemné se zvýšilo o 1,7 %. Stále pokračoval růst cen pohonných hmot, který v lednu činil 2,0 %. Průměrná cena benzinu Natural 95 dosáhla 33,47 Kč/l a byla nejvyšší ve své historii.
Zlevnily oděvy a boty
Růst cen pokračoval i v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde ceny olejů a tuků vzrostly o 3,5 %, ovoce o 2,5 %, mléka o 3,7 %, a nealkoholických nápojů o 2,2 %. V oddíle alkoholické nápoje a tabák se zvýšily ceny lihovin o 4,9 %.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.