Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Technologický výprodej na americkém akciovém trhu

Investice 08.04.2014 | 15:27 0 Komentářů

Americké technologické akcie (index NASDAQ) si pořádně vydechly, když v pátek zhubly o 2,6 procenta a následně v pondělí o 1,16 procenta. Index má tak za sebou nejhorší výprodej od listopadu 2011 a za dva dny (mínus 3,76 procenta) stihnul vymazat všechny zisky letošního roku.

Výprodeji se nevyhnuly ani další hlavní americké akciové indexy Dow Jones a nejširší S&P 500. Dow Jones za poslední dva dny ztratil 2,01 procenta a letos je rovněž v červených číslech, stejně jako S&P 500, který za poslední dva dny poklesl o2,40 procenta.

Technologický Nasdaq, jež momentálně podléhá největšímu prodejnímu tlaku, je od svých březnových (5. 3. 2014) maxim 6,4 procenta v mínusu. Jeho komponenty jako firma Netfix ztrácí od březnových vrcholů 25 procent, Facebook 20 procent, a Amazon 15 procent.

Výprodej na amerických akciových trzích odstartovala páteční data z amerického trhu práce. Spojené státy v březnu vytvořily 192 000 nových pracovních míst mimo zemědělský sektor. Ačkoliv jde o poměrně slušný výsledek, očekávání byla v tomto směru mnohem vyšší, a to zejména po dlouhé a tuhé zimě, kdy právě trh práce pokulhával. Investoři se domnívali, že s jarem a oteplením vznikne mnohem více hlavně sezonních pracovních míst jako například v sektoru stavebnictví. Dalším důvodem výprodeje je podle všeho blížící se výsledková sezóna, kterou v úterý večer odstartuje společnost Alcoa, od níž nejsou velká očekávání. Avšak hlavní série výsledků velkých firem začne až v pátek, kdy zveřejní svá čísla významné banky jako WellsFargo a JP Morgan.

Ze sektorů postihnul výprodej nejvíce biotechnologie, technologie a internetové společnosti, které měly v roce 2013 nejlepší výkony. Podle všeho právě vysoký loňský nárůst cen akcií těchto společností znepokojuje některé investory, jež se bojí vyčerpání jejich růstového potenciálu. nejistá je i jejich rezistence vůči slabším výkonům amerického hospodářství. Kapitál nyní směřuje z mladých rychle rostoucích firem do větších, stabilnějších, dividendových titulů, které nabízejí jistotu, mají silnou historii, ziskovosti a již v minulosti dokázaly, že umějí být profitabilní i v těžších časech (Microsoft, Cisco).

graf-akcieGraf: Srovnání vývoje indexů S&P 500 a Nasdaq od začátku roku 2013

Zdroj: BOSSA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.