Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Světová banka chce dělat mnohem víc pro chudé

Investice 01.04.2014 | 22:00 0 Komentářů

Banka se soustředí na deset zemí světa, v nichž nyní žije asi 80 procent extrémně chudých. Ti mají k dispozici v přepočtu méně než 25 korun na den.

Světová banka chce dělat mnohem víc pro chudé

Washington – Světová banka zvýší objem financí určených pro rozvojové země o zhruba 40 procent ročně a zaměří se na pomoc nejchudším lidem světa. Řekl to v úterý prezident banky Jim Yong Kim. Jeho plán je součástí prvního strategického přehodnocení aktivit organizace od roku 1997.

Banka se podle Kima soustředí na deset zemí světa, mezi něž patři Čína Indie, Bangladéš nebo Kongo. V nich nyní žije asi 80 procent extrémně chudých, kteří mají k dispozici v přepočtu méně než 1,25 dolaru (25 Kč) na den.

V příštím desetiletí by se měly objemy přislíbené finanční pomoci od Světové banky zvýšit na více než 70 miliard dolarů ročně z nynějších 45-50 miliard dolarů.

„Potřeby světového rozvoje samozřejmě dalece překračují schopnosti Světové banky,“ řekl podle agentury Reuters Kim. „Můžeme ale dělat mnohem víc,“ dodal šéf banky před nadcházejícím jarním zasedáním své instituce spolu se sesterským Mezinárodním měnovým fondem.

V rámci přehodnocení cílů se chce Světová banka zaměřit důsledně na vymýcení chudoby. Hodlá se také stát pružnější, štíhlejší a užitečnější, zejména pro země, které se dostaly na střední úroveň příjmů, jako je Čína, Indie, Brazílie či Turecko, které už mají dobrý přístup k finančním trhům a k soukromému financování.

Objem peněz pro středněpříjmové země zvýší banka o 100 miliard dolarů. O 26 miliard dolarů se posílí fondy Mezinárodní finanční korporace (IFC), která má v rámci skupiny Světové banky na starosti pomoc soukromému sektoru.

Kim loni prohlásil, že banka bude nyní usilovat o dva hlavní cíle – vymýtit do roku 2030 extrémní chudobu a zvýšit příjmy nejchudších 40 procent lidí v každé zemi. Řekl také, že banka by měla být vybíravější a zaměřovat se na „odvážné“ projekty a taková řešení, kde může nejvíc prospět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.