Čtvrtek 22. října. Svátek má Sabina.

Švarcsystém v praxi: Spadl z lešení a zůstane bez peněz

Investice 18.01.2012 | 05:30 0 Komentářů

Soud odmítl žalobu muže, který na živnostenský list pracoval jako zedník

Brno – Práce na živnostenský list změnila muže z Vysočiny z podnikatele-zedníka na invalidu bez peněz. Po pádu z lešení a po devíti letech sporů zůstane bývalý zedník kvůli švarcsystému definitivně bez náhrady mzdy a desítek tisíc korun za úraz.
Případ, který nyní rozhodl Nejvyšší soud, ukazuje, že se švarcsystém sice krátkodobě může lidem vyplatit, ale v případě jakýchkoliv vážnějších problémů musí počítat s tím, že si budou muset vystačit jen s minimem peněz.
Zedník je navíc přesným příkladem poměrů v českém stavebnictví, kde práce na živnostenské listy převažuje. Stejně jako on i další tisíce lidí pracují na různých stavbách na živnostenský list v té části roku, kdy je dost zakázek, a v zimě jsou registrovaní na úřadu práce jako nezaměstnaní.
Spadl z lešení
Úraz se muži stal před devíti roky na stavbě v Praze, kde byla hlavním dodavatelem společnost Skanska. Ta si ale najala na stavbu lešení a některé další zednické práce jako subdodavatele živnostníka z Havlíčkova Brodu. Ten opět zadal práci dalšímu živnostníkovi, který však poté spadl, když při vyzdívání zdi přelézal z jedné části lešení na druhou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.