Pátek 25. září. Svátek má Zlata.

Sucho bylo krutější, než se zdá. Rusko nemá obilí

Investice 11.09.2010 | 19:11 0 Komentářů

Odhad, kolik se v Rusku urodilo obilovin, se blíží hranici označované za kritickou.

Moskva – Sucho a požáry postihly ruské zemědělství více, než se čekalo. Ani nedávný zákaz exportu, který vyhlásil premiér Putin, Rusko nezachrání od toho, aby letos po deseti letech znovu importovalo obilí ze zahraničí. Shodli se na tom účastníci mezinárodního Fóra pro budoucnost zemědělství 2010, které se uskutečnilo v Moskvě.
Přestože si podle náměstka ruského ministra zemědělství Alexandra Petrikova země v dlouhodobé perspektivě zachová exportní potenciál, očekávané výsledky sklizně už tolik optimistické nejsou.
Chybět bude 15 milionů tun
Rusku v letošním roce v nejhorším případě může chybět až 15 milionů tun obilí z potřebných 75 milionů. Právě část chybějícího objemu bude nahrazena dovozem ze zahraničí. Moskva se bude muset pravděpodobně obrátit o pomoc k sousednímu Kazachstánu a Ukrajině.
„V letošním roce bychom měli sklidit okolo 60 milionů tun obilí. Momentálně se snažíme vypočítat, jestli se podaří nebo nepodaří přesáhnout šedesátimilionovou hranici,“ sdělil Aktuálně.cz Dmitrij Rylko, generální ředitel Institutu konjunktury agrárního trhu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.