Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Sucha – velký problém pro trh s kávou

Investice 26.09.2014 | 15:46 0 Komentářů

Díky zničujícímu suchu, které zasáhlo Brazílii na začátku letošního roku, je pro pěstitele kávy klíčovou úlohou odhadnutí zdraví kávovníků a rozšíření znalostí v oblasti agronomie. Brazílie je největším světovým producentem kávy na světě. Její podíl na celosvětové úrodě dosahuje 35 procent. V minulosti byly pro zemědělce hlavním problémem mrazy. Nyní se ale pěstitelé a obchodníci musejí vyrovnávat s následky tepla a sucha.

Pro brazilské pěstitele směrem na sever k rovníku jsou díky změnám klimatu sucha stále větším problémem. Zemědělci uvádí, že sucha, která zemi zasáhla v lednu až v březnu, nepamatují a kvůli tomu na trhu nyní převládá velká nejistota. Díky odhadům nízké úrody cena kávy arabiky vzrostla během letošního dubna na svá dvouletá maxima v úrovni téměř 220 amerických centů za libru. Od začátku roku pak futures kontrakt na kávu obchodovaný na burze Intercontinental Exchange (ICE) vzrostl o 52 procent. Investor by tak v případě nakoupeného jednoho futures kontraktu vydělal 24 000 dolarů, což by podle aktuálního kurzu (21,6 koruny za dolar) znamenalo téměř 520 000 korun.

Graf č. 1: Týdenní graf futures kontraktu na kávu arabiku v centech za libru (Zdroj: Colosseum, a.s.)

clipboard0500

Konsenzus farmářů ohledně velikosti sklizně v letošním roce se usadil na 48 milionech šedesátikilových pytlů. Loňské odhady se pohybovaly mezi 54 až 55 milióny a předpoklady pro příští rok dosahují širokého rozmezí 40 až 53 milionů pytlů.

Rostoucí cenový trend na trhu s kávou je do značné míry podporován nákupy hedgeových fondů a finančních investorů, kteří sází na špatnou úrodu v příštím roce. Odborníci na pěstování kávy totiž poukazují na fakt, že sucho na začátku roku zabrzdilo růst částí kávovníků produkujících květy. Hlavní doba květenství je v Brazílii v říjnu a listopadu po období zářijových dešťů. Mimosezónní srážky v srpnu však vedly k předčasnému rozkvětu kávovníků, což může ovlivnit sklizeň v příštím roce. Podle některých pěstitelů suché počasí mohlo také poškodit kořeny stromů. Nicméně mnoho mezinárodních pražíren vnímá stav nabídky a poptávky optimisticky a zdráhají se ceny zvyšovat. Je to částečně i proto, že mnozí nepovažují odhady produkce před obdobím kvetení za příliš věrohodné. Druhým důvodem jsou také na úrodu bohaté roky 2012 a 2013. Ty značně zvedly zásoby kávy a tím i její exportovatelné množství, které bylo na počátku tohoto roku v Brazílii největší za posledních 10 sezón.

Graf č. 2: Množství exportovatelné produkce kávy v tisících pytlů (Zdroj: ICO)

clipboard0501

Mezinárodní organizace pro kávu (ICO) uvádí, že zásoby dovozců kávy se v červnu zvýšily o 18 procent z březnových 18,5 milionu pytlů na 21,8 milionu. Podle ředitele společnosti I & M Smith, která je obchodníkem s čajem a kávou, na trhu neexistuje krátkodobý a střednědobý nedostatek kávy, nicméně pokud deště v Brazílii nepřinesou v roce 2015 silnou úrodu, může mezi dovozci zavládnout nervozita. Proti poklesu cen kávy stojí i fakt, že návrat kolumbijské kávy na trh ve větším měřítku zatím brzdí místní program na obnovu kávovníků a onemocnění stromů tzv. rzí v některých oblastech. Očekávaná produkce kávy v Kolumbii, která je známá pro svoji jemnou chuť, dosahovala ještě před onemocněním rzí sedmiletých maxim a mělo se tak jednat o největší úrodu od roku 2007. Nicméně o reálnějším stavu produkce kávy v příštím roce napoví až období dešťů a stav květenství. 

Petr Habiger, analytik Colosseum, a.s. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.