Sobota 31. října. Svátek má Štěpánka.

Když nové auto, tak černé. Módním hitem je i hnědá

Investice 21.06.2010 | 06:01 0 Komentářů

V posledních letech velmi stoupá podíl aut s hnědou karosérií

Můžete mít auto v jakékoli barvě, pokud to bude černá, říkal svým zákazníkům Henry Ford. To se samozřejmě týkalo modelu T, tedy vozu, který doslova motorizoval Spojené státy americké a šlo vlastně stále ještě o počátky automobilového věku.
Dnes, zvláště u některých luxusních značek, si může zákazník zvolit jakýkoli druh a odstín barvy. V cenících běžných automobilů je však ale obvykle kolem deseti až patnácti druhů barev, přičemž většina jsou barvy metalické.
Obliba barev se v průběhu let mění. Jedna však zůstává stálicí – právě ona Fordova černá. Navozuje totiž pocit luxusu, proto ji velmi často vidíme na velkých limuzínách.
Stříbrná vyklízí pozice
Ještě před pár lety byla suverénně nejžádanější barva stříbrná, ale ta je pozvolna na ústupu. Postupně ji nahrazují různé odstíny šedé. Podle statistik výrobců barev jsou právě tyto dvě barvy v Evropě suverénně nejrozšířenější. Jednu nebo druhou vozí na karosérii více než třetina vozů evropských a asijských značek. Vedou i v USA a Kanadě, tam je však takto nalakováno jen každé čtvrté auto.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.