Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Střední Evropu zasáhla inflační níže

Investice 14.01.2014 | 11:41 0 Komentářů

Ačkoliv česká míra inflace v prosinci vinou řízeného oslabení koruny ze strany ČNB přechodně vzrostla, v celém středoevropském regionu zůstává na supernízkých úrovních. To je fakticky dáno podobnou strukturou regionálních ekonomik, které jsou relativně malé a otevřené. Pokles cen komodit se ve středoevropských ekonomikách promítá daleko výrazněji, než je tomu tak u větších uzavřenějších ekonomik. (Komentář ČSOB)

Dezinflační tlaky pramenící z globálně levných komodit přitom v regionu nejsou cítit jen např. v sektoru dopravy, který si “užívá” levnější komodity skrze nižší ceny benzínu, ale jsou vidět i v pro domácnosti citlivých položkách jako jsou ceny tepla, plynu či elektrické energie. Byli jsme navyklí, že tyto položky prakticky neustále zdražují. To se však nyní mění.Názornou ukázkou takového příběhu by mohla být zítřejší inflační data z Maďarska, které vždy mívalo inflaci vyšší, než bylo jinde obvyklé. A právě pokles cen benzínu, plynu či tepla způsobí, že meziroční růst inflace spadne prakticky k nule a nepochybně tak přinutí centrální banku uvažovat o dalším snížení stále relativně vysokých oficiálních úrokových sazeb.

Jak již bylo řečeno výše, maďarský nízkoinflační příběh však není v dnešní době ničím neobvyklým. Obdobně bychom mohli interpretovat třeba dnešní slovenská inflační čísla či zítřejší polská. Co se pak týká České republiky – zde si počkejme na leden, kde se teprve projeví plošné snížení cen elektrické energie, které v prosincových číslech nebylo nijak znát. Poté i česká inflace spadne na nulu (či dokonce pod ní), devalvace – nedevalvace.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.