CZK/€ 24.650 -0,04%

CZK/$ 23.135 +0,57%

CZK/£ 28.902 +0,49%

CZK/CHF 24.004 +0,57%

23. 01. 2008

0 komentářů

Štěstí se dá koupit, zjistil nový výzkum

 


 

Různých průzkumů životní spokojenosti se už objevilo mnoho, ale s odlišnými závěry. Proto se Adrian White z Univerzity v Leicesteru rozhodl vytáhnout z nich získaná data o 178 státech a shrnout je do jediného výsledku.

Využil k tomu více než stovky dřívějších studií, v nichž na otázky týkající se pocitu životního štěstí a spokojenosti odpovídalo přes 80 000 obyvatel světa. Výhodou Whiteova přístupu je, že nabízí vyváženější perspektivu a omezuje náhodné výkyvy.

Na čem závisí štěstí? První výsledky Whiteovy studie proskočily světovým tiskem v létě, nyní ji v souhrnné podobě připravil pro vědecký tisk.

White se v ní pokoušel přijít na to, na čem pocit štěstí závisí. Porovnával proto údaje sesbírané Organizací spojených národů, Světovou zdravotnickou organizací a dalšími institucemi. A to včetně dat oficiálně zveřejněných americkou zpravodajskou službou CIA.

Vyšlo mu, že pocit životní spokojenosti je zpravidla nejvyšší v zemích, které mají značný hrubý domácí produkt na obyvatele, vysokou dobu dožití obyvatel a také systém vzdělávání dostupný pro většinu obyvatelstva.

REKLAMA

Celý článek najdete zde.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.