CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

01. 04. 2021

0 komentářů

Státní rozpočet ukáže na další prohlubování schodku. Dluh letos může překonat 2,5 bilionu korun

 

Dnešní výsledky státního rozpočtu za březen pravděpodobně potvrdí, že je Česko na cestě k nejhlubšímu schodku veřejných financí v historii – až 500 miliard korun. Na jedné straně čelíme výrazným výpadkům příjmů, které jsou jednak důsledkem pandemie, ale také současně daňových změn – zrušení superhrubé mzdy a zvýšení slevy na poplatníka vedou zatím k poklesu výběru daně z příjmu fyzických osob skoro o 30 %. Na druhé straně samozřejmě také rostou rychle výdaje, a to zejména kvůli proti-pandemickým opatřením jako jsou kompenzační bonusy nebo programy COVID-gastro.

Loading 

V důsledku pandemie tak dál rychle roste veřejné zadlužení – státní dluh v uplynulém roce překonal 2 biliony korun a letos pravděpodobně zdolá 2,5 bilionu korun. To znamená, že oproti roku 2019 vzroste ze zhruba 29 % HDP na více než 43 % HDP. Stát tak bude muset emitovat velké množství dluhopisů – letos emisní aktivita může dosáhnout až 700 miliard korun – a to může být na relativně málo likvidním českém dluhopisovém trhu znát. Výnosy českých dluhopisů vystřelily na začátku roku vzhůru a pohybují s v blízkosti dvouletých maxim.

Rychlost veřejného zadlužování ovšem sama o sobě nemusí být problémem – v průběhu pandemie je uvolněná rozpočtová politiky žádoucí a je standardem jak v západní Evropě, tak v USA. Problém je spíše v tom, jak dobře deficitní rozpočty využíváme ve střednědobém výhledu. Kamenem úrazu jsou daňové změny. Stimulace ekonomiky skrze daňové úlevy směrované na nejvyšší příjmové skupiny je jednak neefektivní a v českých veřejných financích vytváří “trvalé” strukturální výpadky okolo 80-90 miliard korun ročně. I proto státní dluh může rychle růst i v dalších letech a do roku 2023 může překonat 50 % HDP…

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Odborníci: Určitá míra inflace je nejen prospěšná, ale dokonce nutná

Ministerstvo financí (MF) vydalo srpnovou makroekonomickou predikci. Faktem je nekončící inflace, která zpomaluje ekonomický růst a snižuje životní úroveň obyvatel. Meziroční inflace by v druhé polovině roku měla dále zrychlit a přiblížit se 20 %. Průměrná míra inflace by tak letos měla dosáhnout 16,2 %.

Text: Filip Kučera

Foto: Pixabay

29. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *