Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Stát vypsal první tendr na první soukromou dálnici v ČR

Investice 30.11.2009 | 09:00 0 Komentářů

Dálnice D3 na jihu Čech má být prvním projektem, na kterém se bude podílet soukromý investor

Brno – Stát udělal první krok k tomu, aby se v Česku postavila soukromá dálnice – našel firmu, která mu pomůže tento projekt připravit.
Ředitelství silnic a dálnic vypsalo tendr, který výstavbě soukromé dálnice bude předcházet, a to na technickou pomoc při projektu spolupráce soukromého a státního sektoru Public Private Partnership (PPP) u dálnice D3 na jihu Čech. Stát sehnal inženýrskou společnost, která mu pomůže celý projekt výstavby soukromé dálnice dát dohromady.
„Předmětem plnění veřejné zakázky je technická pomoc při přípravě projektu PPP pro stavbu dálnice D3 v Jihočeském kraji,“ uvedlo dálniční ředitelství v informačním systému o veřejných zakázkách. Zakázku získala společnost Pragoprojekt za asi 3,5 milionu korun.
Rozhodující cena
Celá plánovaná trasa D3 z Prahy do Českých Budějovic a navazující silnice R3 na hranice s Rakouskem měří přibližně 171,4 kilometru. Náklady na její vybudování se odhadují na 80 miliard korun. Část dálnice mezi Veselím až po státní hranici by se měla stát pilotním projektem PPP. Dálnici postaví soukromý investor, který vzejde z koncesního řízení, a bude ji 30 let provozovat, než mu stát vrátí vynaložené peníze. Projekt bude realizován ve dvou až třech fázích a v současné době je jeho aktualizace předložena vládě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.