Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

Stát si chce půjčit peníze od lidí. Nabídne dobrý úrok

Investice 05.10.2009 | 07:31 0 Komentářů

Vydání dluhopisů pro běžné občany se blíží

Praha – Ještě do konce roku chce ministerstvo financí vydat státní dluhopisy pro běžné občany. Vláda dnes schválila změny dvou zákonů, které jsou pro tento krok potřeba – o daních z příjmů a o rozpočtových pravidlech.
„Nyní záleží jen na tom, kdy tyto novely schválí také sněmovna a senát. Po technické stránce je už vše připraveno,“ řekl ministr financí Eduard Janota. Konkrétní parametry, zejména úrokovou sazbu, stanoví ministerstvo financí až těsně před vydáním dluhopisů a budou se odvíjet od aktuální situace na trhu.
O možnosti, aby si stát půjčil od domácností postupně až 140 miliard korun, hovořil už letos v březnu bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Občané nyní podle něj „drží“ zhruba jedno procento z celkového státního dluhu České republiky, zatímco v západní Evropě je to většinou tři až pět procent.
Podle předběžných informací má nominální hodnota dluhopisů činit jeden tisíc korun (alternativou byla nominální hodnota jedné koruny, avšak podmíněná nákupem určitého minimálního množství).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.