Čtvrtek 21. března. Svátek má Radek.

Starším lidem s nižším příjmem se více vyplatí státní penze

Soukromé penzijní fondy se více vyplatí mladým lidem s vyššími příjmy a podnikatelům. Starší by však raději měli zůstat u státní penze.

Dnes má Sněmovna schvalovat předlohy vládní zdravotnické, důchodové a sociální reformy. Nikdo však nemůže vědět, pro koho bude penzijní reforma výhodná a pro koho ne. Pravděpodobně se přechod do soukromých fondů nevyplatí lidem s podprůměrnm příjmem, tedy nižším než 25 tisíc korun měsíčně. Kdyby se jejich fondu však dařilo natolik, že by dosahoval vyššího než tříprocentního zhodnocení (po odečtení poplatků a inflace). V tomto případě totiž platí čím nižší příjem, tím je státní penze výhodnější.

Mladší lidé na fondech samozřejmě mají šanci na fondech vydělat víc. Padesátníci by si přechod do soukromých fondů měli rozmyslet. Pro koho jsou soukromé fondy naopak výhodné jsou podnikatelé. Stát jim totiž umožní vyvést tři z 6,5 procenta důchodového pojištění, tedy téměř polovinu z celého odvodu. Státní penze od státu se podnikatelům sice sníží, ale rozhodně ne o polovinu.

Zdroj: iDNES.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.