CZK/€ 24.895 +0,04%

CZK/$ 23.224 +0,31%

CZK/£ 29.460 -0,02%

CZK/CHF 26.080 -0,38%

30. 12. 2010

0 komentářů

Spotřebitelské úvěry budou od ledna bezpečnější

 


 

Poskytovatelé úvěru musí všechny podmínky svým klientům vysvětlit tak, aby je zákazníci opravdu pochopili,“ zdůrazňuje ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Nová legislativa také přesně vymezuje rozsáhlý seznam informací, které se spotřebitel musí dozvědět už v reklamě, před podpisem smlouvy a musí je obsahovat i samotná smlouva o spotřebitelském úvěru.

Spotřebitel také bude mít například právo obdržet ještě před uzavřením smlouvy o spotřebitelském úvěru kopii jejího návrhu, aby si ji mohl doma v klidu prostudovat. Nová legislativa tak podle ministra Kocourka pomůže spotřebitelům správně posoudit, zda nabízený úvěr opravdu odpovídá jejich potřebám a finančním možnostem.

Důležitou novinkou je také možnost od spotřebitelského úvěru odstoupit bez udání důvodu do 14 dnů od uzavření smlouvy. „Tato možnost platí i při nákupu zboží nebo služeb na úvěr. Pokud odstoupíte od smlouvy na koupi zboží nebo služby, automaticky se ruší i spotřebitelský úvěr," dodává ministr Kocourek. Podle něj je tato novinka důležitá především pro starší občany, kteří koupí zboží na prezentačních akcích.

Díky novele bude také možné úvěr kdykoli předčasně splatit, aniž by spotřebitel riskoval vysokou smluvní pokutu. Poskytovatel úvěru totiž může jako kompenzaci za předčasnou splátku nově požadovat maximálně 1 % z předčasně splacené části jistiny.

Poskytování spotřebitelského úvěru a jeho zprostředkování bude od ledna vázanou živností. To znamená, že kdokoli se bude chtít tomuto oboru věnovat, bude muset prokázat, že pro to má dostatečnou kvalifikaci. Na nebankovní subjekty bude dohlížet Česká obchodní inspekce, která může za porušení zákona uložit pokutu až 5 000 000 Kč.

REKLAMA

Zákon převádí do české legislativy směrnici Evropského parlamentu a Rady o smlouvách o spotřebitelském úvěru. Na přípravě legislativy spolupracovala ministerstva průmyslu a obchodu a financí.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *