Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Spořicí dluhopisy nabídne i Babiš, prodej začne už v pondělí

Investice 16.05.2014 | 14:42 0 Komentářů

Novinkou je variabilně úročený dluhopis závislý na vývoji tržních sazeb PRIBOR.

Spořicí dluhopisy nabídne i Babiš, prodej začne už v pondělí

Praha – Pošesté za sebou uvede ministerstvo financí emisi státních spořicích dluhopisů pro domácnosti a neziskové právnické osoby.

Na rozdíl od svých předchůdců Miroslava Kalouska a Jana Fischera ji současný ministr financí Andrej Babiš představil pouze formou tiskové zprávy v pátek odpoledne. Prodej, respektive takzvané upisovací období pro rezervace, začne už v pondělí 19. května.

Zájemci se mohou hlásit do 4. června, pokud ministerstvo nerozhodne o dřívějším ukončení. Neuvedlo přitom, kolik dluhopisů chce v této fázi prodat – tedy kdy případně „stopne“ jejich rezervace. „Konkrétní cílová částka není u této emise stanovena,“ odpověděl online deníku Aktuálně.cz Radek Ležatka z tiskového oddělení ministerstva.

„Cílem jarní emise je především zachovat nabídku spořicích dluhopisů pro občany se zájmem o nejkonzervativnější a nejstabilnější formu zhodnocování úspor, nikoliv maximalizovat výši poptávky,“ říká k tomu Babiš. Potřeba financování z jiných zdrojů je podle něj v letošním roce dostatečně zajištěna i díky efektivnějšímu postupnému zapojování disponibilní likvidity státu.

Dluhopisy pak budou oficiálně vydány 12. června, kdy dojde k připsání na majetkové účty vlastníků.

Novinka: Variabilní sazba podle vývoje trhu

Jarní série spořicích dluhopisů nabídne tři typy. Dva z nich jsou známé už z předchozích let – jde o pětiletý reinvestiční a sedmiletý protiinflační dluhopis (doba do splatnosti tohoto dluhopisu však činí 6,5 roku, neboť se jedná o druhou tranši protiinflačního dluhopisu vydaného dne 12. prosince 2013).

Úročení reinvestičního spořicího dluhopisu se každý rok zvyšuje, což má majitele motivovat k držení dluhopisů po celou dobu. V prvním a druhém roce nabídne před zdaněním úrok 0,25 procenta, ve třetím 0,5 procenta, ve čtvrtém dvě procenta a v závěrečném pátém roce pak šest procent.

„Protiinflační dluhopis“ bude každý rok úročen úrokem odpovídajícím výši inflace, kterou zveřejňuje Český statistický úřad. K tomu navíc nabídne reálný výnos 0,5 procenta ročně, tedy stejně jako při předchozí emisi.

Novinkou je variabilně úročený dluhopis, jehož výnos je určen pohyblivou úrokovou sazbou. Ta je stanovena jako průměrná referenční úroková sazba 6M PRIBOR. Zhruba ve druhé polovině výnosového období se k ní připočítává marže, která postupně narůstá (naopak v prvních obdobích držení se marže od tržní sazby odečítá).

Variabilně úročený dluhopis je podle ministerstva vhodný zejména pro ty investory, kteří očekávají v následujících letech růst krátkodobých úrokových sazeb. Výnos bude reinvestován dvakrát ročně do stejné emise dluhopisů, přičemž také v tomto případě lze každý půlrok požádat o předčasné splacení.

Z distribučních míst vypadla Česká pošta

Oproti předchozí emisi se opět snižuje počet prodejních míst. Zájemci mohou využít téměř 900 poboček České spořitelny, Československé obchodní banky a Komerční banky. Stávající vlastníci spořicích dluhopisů mohou navíc využít elektronického přístupu ke správě majetkového účtu a požádat o úpis dluhopisů online.

Při předchozí vánoční emisi měli zájemci k dispozici téměř 1700 míst včetně České pošty a J&T banky.

Jen za milion korun na osobu

Minimální výše jedné objednávky opět činí tisíc kusů dluhopisů, jmenovitá hodnota jednoho kusu zůstává na jedné koruně.

Maximální počet kusů dluhopisů, které může jedna osoba celkem během upisovacího období objednat, však tentokrát činí pouze jeden milion korun v případě reinvestičního a variabilního dluhopisu. U předchozí vánoční emise dosahovala 50 milionů korun – tato hranice nyní zůstává jen pro protiinflační dluhopis.

Po předchozích pěti emisích jsou nyní v oběhu dluhopisy o celkové jmenovité hodnotě 87,6 miliardy. Vlastní je celkem 97 048 lidí či neziskových organizací. Průměrný věk držitele je 58,9 let. Na celkovém státním dluhu se spořicí dluhopisy podílejí už 5,2 procenty.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.