Čtvrtek 05. srpna. Svátek má Kristián.

Splatnost faktur se v Evropě zkrátila, v Česku ne

Investice 19.05.2010 | 16:17 0 Komentářů

Ve skutečnosti přijdou peníze až týden po splatnosti, ukázal průzkum

Praha – Průměrná doba splatnosti faktur se v Evropě zkrátila na 32 dnů, před rokem to bylo 38. V Česku sice zůstala předepsaná doba splatnosti na 33 dnech, dochází ale k stále větším rozdílů ve splatnostech i zaplacení podle oborů. Vyplývá to z dnes zveřejněného výzkumu pojišťovny pohledávek Atradius a Financial Times Deutschland.
„Firmy tak tlačí na rychlejší proplácení faktur, aby měly dostatečnou finanční likviditu,“ říká ředitelka Atradius pro ČR a region střední a východní Evropy Markéta Stržínková.
Zkracování předepsané doby splatnosti souvisí s neochotou bank půjčovat na financování provozu. Čím dříve firma peníze dostane, tím rychleji může finance opět investovat do výroby.
„I když nejhorší fáze krize je pravděpodobně za námi, minimálně v tomto roce budou mít firmy velké problémy se získáním financování od bank. K žádosti totiž dokládají většinou výsledky hospodaření v uplynulém roce, a pokud je budou banky hodnotit podle výsledků v roce 2009, může být růst zpomalován nedostatkem peněz pro realizaci zakázek,“ dodává Markéta Stržínková.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.