Sobota 24. října. Svátek má Nina.

Špatný výsledek voleb může ovlivnit rating ČR

Ratingová agentura Moody’s ve své zprávě pohrozila ČR, že pokud vítěz květnových voleb nepodpoří snahy o konsolidaci veřejných financí, může být hodnocení závazků České republiky na stupni „A1“ ohroženo.

Úvěrový rating na úrovni A1 je pátým nejvyšším stupněm, od Moody’s a je shodný například s Estonskem, Slovinskem či Maltou. Podle analytiků agentury jsou největším problémem politický vývoj v ČR za posledních pár let, kdy se nepodařilo restrukturalizovat veřejné finance.

Důležitými milníky, které analytik uvádí, jsou například získání důvěry vlády před čtyřmi lety na základě dvou hlasů, které se přidaly ke skupině nakloněné snižování daní, pád kabinetu vyvolaný hlasováním o vyslovení nedůvěry, vedoucí k dočasné vládě, změny v nastavení úspornějšího rozpočtu vyvolané částí politického spektra a vedoucí k navýšení schodku pro rok 2010 apod.

Na nedůvěru investorů pak podle agentury ukazuje zvýšená volatilita koruny a 3% oslabení koruny proti euru v lednu roku 2007. Faktory, které působí za ponechání stávajícího ratingu, jsou poměrně rychlé zotavení ekonomiky z recese a dobrý poměr úrokových plateb k vládním příjmům, což ukazuje na schopnost financování za poměrně nízké sazby.

Zdroj: Patria

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.