Čtvrtek 05. srpna. Svátek má Kristián.

Sopka nechá kráter v účtech aerolinek i pověsti EU

Investice 25.04.2010 | 05:30 0 Komentářů

Aerolinky letos čekaly ztrátu 2,8 miliardy. Popel ji prohloubí, zčásti prý zbytečně

Berlín/Praha – Jako další rána téhle prokleté dekády vyzněla pro světové aerolinky erupce islandské sopky Eyjafjallajökull. V dnech, kdy se uzavřelo nebe, na ní jen v přímých ztrátách prodělaly zhruba dvě miliardy euro. Eurokomisař pro dopravu Siim Kallas dnes uvedl, že letecké společnosti vinou této události utrpěly škody 1,5 až 2,5 miliardy eur (37,5 až 62,5 miliardy korun).
Celkové škody však mohou být ještě vyšší.  Podle Kallase suma 2,5 miliardy eur zahrnuje údaje od leteckých dopravců a od dvou velkých cestovních kanceláři. Tratily ovšem například i hotely, do nichž se nedostali klienti a firmy spoléhající na dodávky zboží leteckou cestou. 
Sopečný popel přispěl do sbírky pohrom, které je od přelomu milénia pronásledují. Po útocích na newyorské Světové obchodní centrum 11. září 2001 to byla hlavně globální ekonomická recese v letech 2008 a 2009.
„Rozsah dopadu na letectví je už teď větší, než po 11. září, kdy byl vzdušný prostor nad Spojenými státy uzavřen na tři dny,“ varoval už v pátý den uzavírky, tedy v pondělí 19. dubna, předseda mezinárodní letecké asociace IATA Giovanni Bisignani.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.