CZK/€ 24.695 +0,20%

CZK/$ 23.468 +0,20%

CZK/£ 29.144 +0,12%

CZK/CHF 24.060 +2,32%

30. 01. 2008

5 komentářů

Societé Générale zveřejnila identitu viníka ztráty ve výši 4,9 miliardy eur

 


 

Sázky na rostoucí kurzy prostřednictvím termínovaných kontraktů mimo oficiální účetnictví Société Générale začal Jérôme Kerviel podle deníku Le Figaro provádět v roce 2006. Pokud vydělával, zisky kryl fiktivními ztrátami a naopak. Proto se utajené operace ve výsledném součtu neprojevily. 

Podle vedení banky dokázal díky svému "talentu" obejít kontroly a dařilo se mu skrývat rostoucí ztrátu. Kerviel metodiku kontroly podrobně znal, s výjimkou jediné procedury, což se mu také stalo osudným. Minulou sobotu kontrola sledování rizik zachytila malou nepravidelnost, která představovala jen dílek z utajeného systému. Od deseti hodin večer se problémem začala zabývat skupina expertů, která nakonec identifikovala osobu, která nařídila podezřelou operaci.

Jérôme Kerviel

"Jednal sám a uvnitř banky si vybudoval skrytý podnik. Měl tolik inteligence, že unikl všem kontrolám," řekl v Paříži generální ředitel Société Générale Daniel Bouton.

Podle ředitele investičního bankovnictví francouzské banky Jeana-Pierra Mustiera tento makléř pravděpodobně nesledoval osobní zisk. Jeho záměrem nebylo peníze ukrást, spíše se zapletl do vlastních ztrátových obchodů, které se snažil zvrátit dalším investováním a těmito nevydařenými transakcemi jeho ztráta dále rostla.

REKLAMA

Podobné případy jsme v historii zaznamenali i v České republice. Příkladem může být případ z roku 2001, kdy dva makléři ČSOB prodělali na obchodech s americkými dluhopisy 1,5 miliardy korun a ztrátu tajili. Nicméně ztráta, kterou Kerviel způsobil Societé Générale je jedna z největších v celosvětové historii.
 
Zdroj: iDnes, iHNed

Vstoupit do diskuze 5 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Ondřej Záruba

  25 ledna, 2008

  Je to frajer,podařilo se mu připravit banku o 2x tolik vlastního kapitálu než hypoteční krize.

  Odpovědět

 • Pavel Zachrdla

  25 ledna, 2008

  S tím frajerem to, předpokládám, nemyslíte vážně ;-). Dle mého je to jen mizerný makléř a navíc podvodník. Tyto excesy zcela jistě důvěře v kapitálový trh nepřispívají.

  Odpovědět

 • Jiří Hlisnikovský

  25 ledna, 2008

  Pokud vše v bance fungovalo, jak má, musí být velmi inteligentní. Sice se to neprojevilo na jeho výsledcích, otázkou je, jestli nešlo o přelití peněz někde ven.
  Ovšem obejít kontrolní mechanismy banky, riskmanagement, a to vše v miliardovém objemu…
  Až to znanalyzují, to bude zase opatření:-).

  Odpovědět

 • Pavel Zachrdla

  25 ledna, 2008

  No, mě šlo spíš o to, že takoví lidé si obdiv nezaslouží. Bez ohledu na motiv, výsledek či inteligenci.

  Odpovědět

 • Ondřej Záruba

  26 ledna, 2008

  Pochopitelně si nezaslouží obdiv.Je to taková tragikomedie z kapitálového trhu.

  Odpovědět