Pátek 21. ledna. Svátek má Běla.

Societé Générale zveřejnila identitu viníka ztráty ve výši 4,9 miliardy eur

Societé Générale odhalila zaměstnance, jehož zapřičiněním banka přišla o téměř 5 miliard eur. Je jím 31letý Jérôme Kerviel, zaměstnanec oddělení investičního bankovnictví SG.

Sázky na rostoucí kurzy prostřednictvím termínovaných kontraktů mimo oficiální účetnictví Société Générale začal Jérôme Kerviel podle deníku Le Figaro provádět v roce 2006. Pokud vydělával, zisky kryl fiktivními ztrátami a naopak. Proto se utajené operace ve výsledném součtu neprojevily. 

Podle vedení banky dokázal díky svému "talentu" obejít kontroly a dařilo se mu skrývat rostoucí ztrátu. Kerviel metodiku kontroly podrobně znal, s výjimkou jediné procedury, což se mu také stalo osudným. Minulou sobotu kontrola sledování rizik zachytila malou nepravidelnost, která představovala jen dílek z utajeného systému. Od deseti hodin večer se problémem začala zabývat skupina expertů, která nakonec identifikovala osobu, která nařídila podezřelou operaci.

Jérôme Kerviel

"Jednal sám a uvnitř banky si vybudoval skrytý podnik. Měl tolik inteligence, že unikl všem kontrolám," řekl v Paříži generální ředitel Société Générale Daniel Bouton.

Podle ředitele investičního bankovnictví francouzské banky Jeana-Pierra Mustiera tento makléř pravděpodobně nesledoval osobní zisk. Jeho záměrem nebylo peníze ukrást, spíše se zapletl do vlastních ztrátových obchodů, které se snažil zvrátit dalším investováním a těmito nevydařenými transakcemi jeho ztráta dále rostla.

Podobné případy jsme v historii zaznamenali i v České republice. Příkladem může být případ z roku 2001, kdy dva makléři ČSOB prodělali na obchodech s americkými dluhopisy 1,5 miliardy korun a ztrátu tajili. Nicméně ztráta, kterou Kerviel způsobil Societé Générale je jedna z největších v celosvětové historii.
 
Zdroj: iDnes, iHNed

5 komentářů: “Societé Générale zveřejnila identitu viníka ztráty ve výši 4,9 miliardy eur”

 1. Ondřej Záruba napsal:

  Je to frajer,podařilo se mu připravit banku o 2x tolik vlastního kapitálu než hypoteční krize.

  • Pavel Zachrdla napsal:

   S tím frajerem to, předpokládám, nemyslíte vážně ;-). Dle mého je to jen mizerný makléř a navíc podvodník. Tyto excesy zcela jistě důvěře v kapitálový trh nepřispívají.

   • Jiří Hlisnikovský napsal:

    Pokud vše v bance fungovalo, jak má, musí být velmi inteligentní. Sice se to neprojevilo na jeho výsledcích, otázkou je, jestli nešlo o přelití peněz někde ven.
    Ovšem obejít kontrolní mechanismy banky, riskmanagement, a to vše v miliardovém objemu…
    Až to znanalyzují, to bude zase opatření:-).

    • Pavel Zachrdla napsal:

     No, mě šlo spíš o to, že takoví lidé si obdiv nezaslouží. Bez ohledu na motiv, výsledek či inteligenci.

   • Ondřej Záruba napsal:

    Pochopitelně si nezaslouží obdiv.Je to taková tragikomedie z kapitálového trhu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.