Čtvrtek 20. ledna. Svátek má Ilona.

Sobotka chce živnostníkům zvýšit zdravotní pojištění

Investice 21.03.2015 | 21:15 0 Komentářů

Živnostníci podle Sobotky zaplatí na platbách do systému zdravotního pojištění méně, než z něj čerpají. Jejich zdravotní péče je tak dotována z odvodů zaměstnanců.

Sobotka chce živnostníkům zvýšit zdravotní pojištění

Praha – Živnostníci by měli platit vyšší zdravotní pojištění, řekl České televizi premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj drobní podnikatelé čerpají ze zdravotního systému víc peněz, než do něj odvádějí. Na nepoměr upozorňují i odbory. Ministr financí Andrej Babiš ale premiérův plán odmítá, analýzu odvodů živnostníků a zaměstnanců má podle televize na koaliční jednání přinést v dubnu.

Živnostníci, kteří mají zisk nižší než 26 500 korun měsíčně, platí minimální zdravotní pojištění 1800 korun. „Živnostníci zaplatí na platbách do systému zdravotního pojištění méně, než z toho systému čerpají a zdravotní péče o živnostníky je dnes dotována z odvodů zaměstnanců,“ řekl Sobotka.

Zaměstnanec s hrubým příjmem 25 000 korun měsíčně odvede spolu se svým zaměstnavatelem na zdravotní pojištění přes 3300 korun, živnostník se stejným hrubým příjmem a 60procentním paušálem zaplatí 1800 korun.

Pravice je proti

„O zvýšení zdravotního pojištění živnostníkům v této chvíli neuvažujeme. Soustřeďujeme se na zlepšení výběru, proto chceme zavést evidenci tržeb a kontrolní hlášení,“ řekl televizi Babiš.

Kromě něj nápad odmítá pravicová opozice. Koaliční lidovci jsou ochotní o odvodech pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) jednat. Živnostníci premiérovi oponují, že jsou méně nemocní než zaměstnanci, dodala televize.

Před dvěma lety řekl na adresu živnostníků nynější sociálnědemokratický ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, že nepřispívají do systému sociálního pojištění a parazitují tak na zaměstnancích. Jeho slova odsoudily tehdy vládnoucí ODS i Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, předseda ČSSD Sobotka se od nich distancoval. Mládek se později za svá slova omluvil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.